سايت پزشکان عمومي گيلان

خانه| نشريه | ارتباط |            لطفاً با ما همراه باشيد ... سايت در حال تکميل طراحي و اطلاعات است.

خانه

آرشيو مطالب 


علمي
صنفي
اخبار
مشاهير گيلاني
خواندني‌ها
گفت‌وگو
ادبيات
اجتماعي
مناسبت‌ها
ديدني‌ها
گيلان‌ما
انتخابات نظام پزشكي
پزشك خانواده
اقتصادي
رخ داد هاي داخلي انجمن
مصاحبه اي خواندني و كوتاه پيرامون كوشش‌هاي پزشكان بدون مرز
20-02.jpg

فروردين ماه بود كه يك گروه از پزشكان بدون مرز عضو سازمان اينترپلاست آلمان براي چندمين بار به ايران آمده و در اردستان اقدام به ترميم سوختگي‌هاي پوست، شكاف كام و لب و... به صورت رايگان در بيماران بي بضاعت كردند، دكتر آنهدرآس اشميت- جراح و فوق تخصص پلاستيك، ترميمي، دكتر يوخ- جراح فوق تخصص پلاستيك ترميمي، خانم دكتر كرچمرد، خانم دكتر سالمي متخصص بيهوشي، خانم اشميت- متخصص اتاق عمل- خانم يشيل متخصص اتاق عمل- هربيگ- تكنسين اتاق عمل- با تلاشهاي دكتر عبدالحسين بهروان و هماهنگي‌هاي وزارت امور خارجه وزارت بهداشت و درمان و سر كنسول ايران در فرانكفورت و دكتر شيراني- رئيس دانشكده پزشكي اصفهان فرماندار و رئيس شبكه بهداشت و رئيس بيمارستان اردستان در اين دو هفته به جراحي عده زيادي از بيماران بي بضاعت پرداختند. گفتني است دو تن از بيماران بي بضاعت كه توسط گروه جويندگان عاطفه روزنامه ايران تحت جراحي قرار گرفتند توسط اين پزشكان يك بار جراحي و تحت معاينه قرار گرفتند. با دكتر بهروان در خصوص اقداماتي كه اين بار در ايران توسط اين پزشكان صورت گرفت گفت و گو كرده ايم.


- چندمين بار بود كه پزشكان بدون مرز را به ايران آورديد؟
چهارمين بار بود. دو سال قبل وقتي براي نخستين بار به ايران آمدن دكتر آندره را با خود به ايران آوردم. من شاهد ازدواج دكتر آندره بودم و دوستي قديمي ميان ما است، شش ماه بعد از آن آمدن، تيمي از جراحان سازمان اينتر پلاست را به زنجان بردم و شش ماه بعد هم تيمي از آن را به رفسنجان بردم.
- سازمان اينترپلاست چه اقدامي مي‌كند؟
اين سازمان كارهاي انساندوستانه اي مي‌كند و تيم به آسيا، افغانستان، پاكستان و آفريقا مي‌فرستد در اين سازمان 200 پزشك فوق تخصص ترميمي و پلاستيك عضو هستند.
- اين بار اعضاي تيم شامل چند نفر بودند؟
اين بار تيم را به اردستان برديم، دكتر اشميت كه عضو هيأت رئيسه جراحان پلاستيك اروپاست به همراه يك تيم كه شامل چهار پزشك، يك متخصص وسايل پزشكي و دو كمك جراح در اتاق عمل به ايران آمدند. اعضاي اين تيم به صورت گردشي اقدام به اين سفرهاي انساندوستانه مي‌كنند و براي دو هفته براي انجام كار جراحي سفر مي‌كنند.
- بيشتر به چه كشورهايي مي‌روند؟
به كشورهاي فقير مي‌روند ايران از نظر اين سازمان كشوري غني است ولي من به علت اينكه عده اي از مردم در ايران كه بعد از سوختگي و تصادف دچار محدوديت براي عمل جراحي هستند و تصحيح و ترميم بدنشان نياز به پول زياد دارد آنها را متقاعد كردم كه به ايران سفر كنند.
- در اين چهار بار كه به ايران آمدند چند عمل جراحي صورت گرفته است؟
در نائين صد نفر، در زنجان 159 نفر، در رفسنجان 134 نفر و در اردستان 125 نفر تحت جراحي قرار گرفتند. ولي در زنجان 7 هزار نفر، در نائين 2 هزار نفر و در رفسنجان سه هزار و 700 نفر و در اردستان 4 هزار نفر از مردم مراجعه كرده و تحت معاينه قرار گرفتند خيلي از مراجعان نياز به جراحي نداشتند.
- چه كساني براي انجام جراحي از نظر اعضاي اين تيم اولويت دارند؟
به موجب اساسنامه سازمان اينترپلاست دختر بچه‌ها، پسربچه‌ها، دختران و پسران نوجوان، زنان جوان و مردان جوان به ترتيب اولويت هستند اگر پشت در 10 دختر بچه باشند كه اول آنها تحت معاينه و جراحي قرار خواهند گرفت زيرا اين متخصصان عقيده دارند كه براي زندگي اين دختران در آيند اين مسئله اهميت زيادي دارد و به اين علت عملهاي جراحي روي دختران به نسبت پسران 60 به 40 درصد است.
- سوختگي و جراحي‌هاي ترميمي بيشتر روي چه نواحي از بدن است؟
من 41 سال در ايران نبودم و در خارج از كشور زندگي مي‌كردم و خبر نداشتم كه چه سوختگي‌هاي وحشتناكي به علت ريخته شدن آب سماور و كتري و علاءالدين... روي بچه‌ها بوجود آمده است، بر اثر حوادث يا خانه آتش گرفته و بچه‌ها سوخته اند و يا اينكه بچه‌ها بعلت برخورد با اين وسايل دچار اين تأثيرات منفي شد اند در اثر اين سوختگي‌ها حالات وحشتناك داريم، پوست جمع شده و سر به تن مي‌چسبد اين فرد 25 سال اينگونه زندگي كرده يا انگشت‌هاي سوخته چسبيده به هم داريم، دكتر اشميت و بورشه جراحان خوب دست هستند و تيتان براي ترميم مي‌گذارند.
براي مثال يك جراحي 4 و نيم ساعته روي مردي 40 ساله انجام شد اين مرد كارگر بود و براثر انفجار دست راستش از بالاي آرنج قطع شده بود و انگشت دست ديگرش از اولين بند در دست ديگرش قطع شده بود و چهار انگشت ديگر هم به يكديگر جوش خورده بودند دكتر انگشت سبابه را برداشت و با اعصاب و رگ و عضله به جاي انگشت شصت پيوند زد و بقيه انگشتان را از هم باز كرد و تيتان گذاشت و آن مرد بعد از 20 سال توانست با دست چپ كار كند، كار روي موارد اينچنين باعث مي‌شود تا تعداد جراحي‌ها كم شود.
- به تفكيك مي‌توانيد در اين مورد بفرماييد؟
حدود 70 درصد سوختگي و حدود 20 درصد شكاف كام لب داشتيم و بقيه معلوليت‌ها مادرزادي بود به طوري كه فرد روي پشت پا راه مي‌رفت و 5 درصد از جراحي‌هاي ديگر در اثر تصادف در صورت و انگشتان دست روي داده بود و پيوند پوست براي كف دست انجام مي‌شد كه فرد بتواند دستش را باز كند.
- چه نگاهي به مردم ايران دارند؟
اين پزشكان مردم ايران را خيلي دوست دارند اين يك اصل است كه اين متخصصان اگر ارتباط عاطفي با مردم كشوري پيدا نكنند، ديگر به آن كشور سفر نمي‌كنند اينبار تيم سازمان اينترپلاست مي‌گفتند از ميهمان نوازي و پشتيباني بيمارستان و اعضاي بيمارستان و مردم تشكر مي‌كنند، آنها مردم ما را دوست دارند و باز هم قول دادند كه ايران بيايند.
- تيم با مشكل مواجه نشد؟
دو بازرس آمده بودند و مي‌گفتند ما بايد ببينيم شما چه مي‌خواهيد بكنيد و تيم مي‌گفت مقام علمي ما بالاست و هماهنگي‌هاي لازم با نظام پزشكي، فرماندار اردستان و وزارت امور خارجه و وزارت بهداشت شده بود. دكتر اشميت از برخورد دو بازرس آنقدر ناراحت شد كه گفت بر مي‌گردم. او رئيس كلينيك بزرگي در بايرن است و 54 سال دارد. دكتر يوخ، كه 65 ساله و جراح زبردستي است هم به شدت ناراحت شد، دكتر بورشه از دست رئيس جمهور آلمان عالي ترين نشان لياقت را بخاطر كارهاي ش گرفته است اين پزشكان در جايگاه بزرگ علمي هستند و كسي بعنوان بازرس صلاحيت بازرسي كار آنها را ندارد. آنها در كار خود بقدري متخصص هستند كه بيماران اكثراً پس از جراحي آنتي بيوتيك مصرف نمي‌كنند.
- مواردي هست كه بيماري را براي مداوا به آلمان ببرند؟
اين امكان وجود دارد. در اردستان دهقان 35 ساله اي بود كه دو سال قبل بر اثر اينكه انبار كاه در مزرعه اش آتش گرفته بود از پشت كمر و گردن تا باسن سوخته بود طوري كه يك برآمدگي 5 سانتي به وجود آمده بود، قاعده كار روي اين بيماران اين است كه پوست شخص مرده اي را به او پيوند بزنند، التهاب را تا حد ممكن پايين آورند و قرار شد چون امكان اين كار در ايران وجود ندارد دكتر يوخ و اشميت ترتيبي بدهند كه مرد روستايي به آلمان برود. سازمان اينترپلاست امكان اينگونه جراحي و انتقال بيمار را به آلمان به صورت محدودي دارد چون يك NGO هستند اين پزشكان در اين سفرها پول بليت و اضافه بار نمي‌دهند، تمام وسائل لازم را براي انجام كار همراه مي‌آورند و مردم خير آلمان اين هزينه‌ها را مي‌پردازند.
در رفسنجان تيم روي مردي كار كرد كه از نصف بالاي پيشاني و چشم نداشت، اين حادثه براثر گاز گرفتگي سگ بوجود آمده بود و پزشكان سازمان اينترپلاست آلمان با يك جراحي موفق او را به زندگي برگرداندند.
- هدفشان چيست؟
كمك به انسانها تا بتوانند به زندگي شرافتمندانه به گونه ممكن بازگردند.

به نقل از روزنامه ايران، سال دوازدهم، شماره 3480

7:16:42 AM  12/4/2007    بخش: گفت‌وگو    منبع/نويسنده: شماره8 و 9 نشريه شوراي هماهنگي پزشکان عمومي گيلان/روزنامه ايران  كد انحصاري: 20

تعداد نظرها تاكنون:0


نام:  

ايميل:  

سايت:  

نظر ارزشمند شما:  

 

 

 

 

 

 

 

مدير سايت   پزشکان عمومي گيلان: دكتر مهرداد ب. محمودي

نشر مطالب مندرج در سايت pezeshkanomoomigilan.ir با ذکر نشاني سايت آزاد است.

visitor: 2539259 version 4.0    Site Designer & dataBase creator: alirezatayari@gmail.com

 

Locations of visitors to this page