pezeshkanomoomigilanbanner

Rolling Hot 2 می تواند دست برتر فولاد مبارکه را در بازار حفظ کند

عنوان 20- فولاد مبارکه در تلاش است تا با اجرای ابرپروژه های مختلف، علاوه بر گسترش سبد محصولات خود، سهم بیشتری از بازار فولاد داخلی و صادراتی را به خود اختصاص دهد. فولاد مبارکه در سال های اخیر با تمرکز بر زیر مجموعه های خود توانسته سهم خود را افزایش دهد. اما علاوه بر این پروژه های مهمی در این مجموعه در حال اجراست که استفاده از آنها می تواند نقش فولاد مبارکه را در این صنعت تحت تاثیر قرار دهد.

یکی از محصولات عرضه شده توسط کارخانه فولاد مبارکه که نقش مهمی در توسعه صنایع پایین دستی دارد، تولید ورق فولادی برای بخش هایی مانند خودرو و لوازم خانگی است.

در حال حاضر حدود 90 درصد نیاز خودروسازان به ورق سرد توسط «فولاد مبارکه» و شرکت چهارمحال و بختیاری تامین کننده ورق گالوانیزه خودرو تامین می شود.

ضمناً در فروردین 1402 حدود 17 هزار تن غذای سرد وارد کشور شد که نسبت به مدت مشابه سال 1401 113 درصد افزایش داشت. در واقع با توجه به افزایش تولید در صنعت خودرو و لوازم خانگی، این تقاضا رو به افزایش است و همین امر باعث شده تا پروژه نورد گرم 2 پس از اتفاقات فراوان در دستور کار قرار گیرد تا بتواند 4.2 میلیون تن تولید کند. پارچه برای پاسخگویی به تقاضا، خنک کننده را فراهم می کند

بدون شک توسعه صنایع پایین دستی می تواند تقاضا برای این محصول را افزایش دهد و استفاده از این طرح سود خوبی را برای فولاد مبارکه به همراه خواهد داشت. اما شاید بهتر باشد این بار استفاده از هات رول 2 را از زاویه دیگری بررسی کنیم. امروزه فولاد مبارکه بزرگترین تولید کننده ورق فلزی در خاورمیانه است و بهره برداری از این پروژه می تواند قدرت آن را افزایش دهد.

اما عربستان با سرمایه گذاری قابل توجه در صنعت فولاد و شروع سرمایه گذاری مشترک با شرکت چینی بائو استیل به دنبال ساخت کارخانه ورق سازی است که زنگ خطری برای بازارهای صادراتی فولاد ایران و همچنین فولاد مبارکه خواهد بود.

ظرفیت تولید ورق تخت در این کارخانه 1.5 میلیون تن در سال برآورد شده است. اما همانطور که برخی از فعالان بخش معدن و معدن می گویند، عربستان سعودی در اعلام چشم انداز خود چندان شفاف نیست، این رقم ممکن است بیش از اعلام شده باشد.

در نتیجه امروز فولاد مبارکه ناچار است با رصد بازار آتی اعم از داخلی و صادراتی و بررسی حرکت تولیدکنندگان منطقه برای اجرای پروژه های خود اقداماتی را انجام دهد که البته با توجه به پتانسیل این پروژه بزرگ جای نگرانی وجود ندارد. . و فولاد مبارکه به فعالیت خود ادامه می دهد از این طرح می تواند مزیت خود را در بازار حفظ کند.

استفاده از کارخانه نورد گرم 2 در کنار ایجاد اشتغال جدید در این مجموعه، نیاز بازار را تامین و نیاز به واردات را بی نیاز خواهد کرد. در عین حال باید دید با توجه به شرایط موجود در بحث انرژی و مواد اولیه و همچنین قوانین و مقررات در بحث صادرات، فولاد مبارکه امکان افزایش پتانسیل خود را در بازارهای صادراتی فراهم می کند یا خیر.

البته با توجه به اولویت چهارمین انقلاب صنعتی در شرکت فولاد مبارکه که منجر به افزایش بهره وری می شود، می توان به افزایش توان رقابتی این گروه امیدوار بود، اما از سوی دیگر اگر موانعی وجود داشت. به انقلاب صنعتی چهارم منجر نشود. با تاخیر در اجرای این پروژه، امروز فولاد مبارکه می تواند خود را برای افزایش ظرفیت و یا حتی شناسایی پروژه جدیدتر آماده کند.

اما باید دید سیاست این شرکت بزرگ فولادی در قبال اتفاقات بازار بین المللی چگونه است و چگونه خود را برای پیروزی بر رقبای خود آماده می کند.

Giovanna Yu

گیک بیکن. ماون قهوه. ارتباط ظریف جذاب. متخصص مواد غذایی به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما