سند هوش مصنوعی در ایران در حال تدوین است

عنوان 20 – هوش مصنوعی یعنی توانمندسازی دستگاه ها برای تقلید از هوش انسانی. این فناوری امروزه در بسیاری از زمینه ها در حال توسعه است و جدای از حوزه هایی مانند گوشی های هوشمند، به حوزه هایی نیز گسترش یافته است که هیچکس تصورش را نمی کرد.

ماشین های دارای هوش مصنوعی قادر به تجزیه و تحلیل و به کارگیری مقادیر زیادی از داده های به دست آمده از منابع مختلف برای انجام طیف وسیعی از وظایف هستند. توسعه هوش مصنوعی دوگانگی‌های زیادی مانند ریسک‌ها و فرصت‌ها، انسان و ماشین، محدودیت‌ها و توانمندسازها را ایجاد کرده است، بنابراین قانون‌گذاران باید با این مسائل و عدم قطعیت‌ها مقابله کنند تا زیرساختی امن و مطمئن برای توسعه هوش مصنوعی ایجاد کنند.

در نهایت همزمان با توسعه و گسترش این فناوری در جهان و البته ایران، وزیر ارتباطات از گسترش استفاده از هوش مصنوعی خبر داد که شورای عالی فضای مجازی سند توسعه هوش مصنوعی را تهیه خواهد کرد. به عنوان یک نهاد تصمیم گیری در این زمینه. چند ماه پس از این خبر، مسئولان اعلام کردند بر اساس یکی از مصوبات کمیسیون تلفیق برنامه توسعه، مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات موظف شدند به مدت شش سال با سایر نهادها همکاری کنند. یک ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن قانون تهیه برنامه ملی توسعه هوش مصنوعی و تصویب آن در شورای عالی فضای مجازی.

در همین راستا عیسی زارع پور – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – با اشاره به فعالیت های متعددی که در زمینه تهیه اسناد هوش مصنوعی مانند شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال انجام است، گفت: در قانون هفتم توسعه. پلان، وزارت ارتباطات و مرکز ملی فضای مجازی مسئول تهیه سند هوش مصنوعی هستند.

وی افزود: در قانون هفتم توسعه، همه نهادها موظفند طرح خود را برای استفاده حداکثری از هوش مصنوعی تدوین و در سال اول اجرای برنامه به تصویب هیئت وزیران برسانند.

بر اساس اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، زارع پور تصمیم مجلس را با اقداماتی که در زمینه هوش مصنوعی در نهادها و دستگاه‌های مختلف انجام می‌شود متفاوت دانست و توضیح داد: دغدغه در حوزه هوش مصنوعی است. مبارک در بخش های مختلف ایجاد شده است، اما باید با همدلی و همکاری به یک عمل هوش مصنوعی برسیم.

به گفته وی، یکی دو سال پیش یک مرکز هوش مصنوعی در وزارت ارتباطات راه اندازی کردند و ابزارهایی برای توسعه برنامه ها ارائه کردند و مثلاً اعلام کردند که هوش مصنوعی چه خدماتی در حوزه کشاورزی می تواند ارائه دهد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ابتدای مهرماه سال جاری از تدوین سیاست هوش مصنوعی به شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد.

Todd Holland

متفکر. معتاد رسانه های اجتماعی متعصب الکل استاد وب. مبشر قهوه معمولی.

تماس با ما