انتقاد تند اطلاعاتی درباره حذف هیات های اجرایی طعم پاکسازی شیرین بود؟


آفتاب نیوز :

مرحله اول بررسی صلاحیت نامزدهای نمایندگی شورای اسلامی در کمیته های اجرایی اجرا شده توسط دولت به پایان رسید و تاکنون مشخص شده است که بیش از 28 درصد نامزدها شامل تعدادی از اعضای فعلی نمایندگان شورای اسلامی که در زمستان از فیلتر عبور کردند با تصویب شورای نگهبان.

تاکنون مرسوم بوده است که شوراهای اجرایی با داوطلبان مدارا می کردند و حداقل در ابتدا رقابت بیشتری برای انتخاب مردم فراهم می کردند و بیشتر ایرادات متوجه شورای نگهبان بود که دامنه انتخاب ها را محدود کرده بود، اما ظاهرا در این دوره بخشی از حذف و محدودیت آن ماموریت به وزارت کشور واگذار شده است یا اینکه وزارت کشور می خواهد همان کاری را انجام دهد که شورای محترم نگهبان معمولاً انجام می دهد.

برخی از افرادی که در این مرحله صلاحیت لازم را ندارند، کسانی بودند که سعی می کردند ساکت ننشینند و حداقل وظایف نمایندگی یعنی نظارت بر فعالیت دولت و اجرای صحیح قوانین و بررسی کاستی ها و کاستی ها را انجام دهند. سوء مدیریت دستگاه های اجرایی به عنوان مثال پزشکان نماینده تبریز که سابقه روشنی در خدمات درمانی و انقلابی و سطوح مدیریتی و نظافتی دارند اعلام کردند که به دلیل عدم رعایت نظام مورد تایید قرار نگرفته اند و یا دیگری بر عدم تایید آنها تاکید کرده است. به دلیل عدم رعایت سیستم موضوع شاسی بلند نمایندگان به رسانه ها کشیده شد و برخی دیگر فقط مخالفت خود را اعلام کردند و هیچ اظهارنظر دیگری نکردند، اما می شد بین آنها تمایز قائل شد که به دلیل صدای متفاوت آنها دیده شد. همانطور که شایسته حضور در مجلس هستند و به رسمیت شناخته نشدند! خدا نکند ثواب سکوت و تماشا بیش از انجام وظیفه نمایندگی باشد! بیا ادامه بدهیم…

در این میان دغدغه بسیاری از حامیان کشور و نظام مشارکت حداقلی در عرصه انتخابات و افزایش شکاف بین دولت و ملت و متعاقب آن فروپاشی سرمایه اجتماعی است و معلوم نیست. که این حد از سختگیری و محدودیت – فقط مرحله اول آن را دیده ایم و اصل کار باقی است، این دغدغه چه ربطی دارد؟!

هشدار مهمی که باید از سوی دولت و دستگاه تصمیم گیری جدی گرفته شود، کاهش چشمگیر و معقول و تاکید بر علم، تخصص، تجربه و تخصص در بالاترین سطوح نظام تصمیم گیری قانونگذاری و اجرایی است. برای عبور از بحران های مهمی که کشور و ملت با آن مواجه است. بحران هایی که بیشتر آنها تبدیل به ابربحران شده اند و در صورت عدم تدابیر لازم برای ساماندهی آنها از یک سو بر آستانه تحمل اجتماعی تأثیر می گذارند و از سوی دیگر بر زندگی سرزمینی و سرزمینی تأثیر منفی می گذارند. منابع حیاتی و سرمایه های ملی صدمات جبران ناپذیری که نمی توان نادیده گرفت. محدود كردن هر چه بيشتر تجربه و توان طراحي مجلس كه به تعبير بنيانگذار فقيد جمهوري اسلامي و بيانات رهبري در كار است، جز پيچيدگي و انزوا راه حل ها چه عواقبي در پي خواهد داشت. و مکانیسم های خروج از شرایط نه چندان مساعد فعلی افزایش می یابد؟

در طول دو سال گذشته نتیجه همگن شدن و تصفیه را دیدیم و طعم نه چندان شیرین آن را چشیدیم.

در هر صورت، البته قضاوت در مورد اینکه دولتمردان کمیته اجرایی چقدر در این مرحله تلاش می کردند یا می خواهند تقویت کنند، نظر همه محرومان را بدانند، منصفانه نیست، اما همچنان به امید امیدواریم. . که هم وزارت کشور و هم شورای نگهبان فکر نکنند که یکسان سازی نظام قراردادی نتایج شیرینی به همراه خواهد داشت که اگر قبلا تلخی آن را تجربه نکرده باشند در آینده بیشتر احساس خواهند کرد.

با اتکا به 10 درصد آرای معاونت و تکیه بر کرسی تصمیم گیری و قانونگذاری می توان به مجلس راه یافت و همچنان می توان با 40 درصد مشارکت از حداقل انتخابات عبور کرد اما این برای نظامی است که نیاز به حمایت مردم و حمایت اکثریت مردم دارد، جامعه و مردم سالاری دینی، کاهش هر درصد، کاهش نرخ مشارکت و کاهش بیشتر ظرفیت کارشناسی مجلس ضرر است، آن هم در شرایطی که متاسفانه برخلاف بسیاری از کشورها، دولت و دولت در سایه احزاب فراگیر مستقل و مسئول نبودند. بخش خصوصی سرنوشت کشور و ملت را رقم می زند و بهبود فضای کسب و کار و رونق تولید و تجارت کاملاً به اراده و ذهن و تصمیم او بستگی دارد و چشمش به تصویب و مقررات است. و این سرنوشتی است که او تعیین می کند و با این احترام می توان امیدوار بود که به او اجازه دهید در سیستم تصمیم گیری که مجلس یکی از این حوزه های مهم تصمیم گیری و کنترل است، عاقلانه تر حکومت کند. به طور خلاصه: Poke چه سلیقه خوبی داشت یا هنوز دارد؟

Julissa Lara

متفکر متواضعانه فروتن. گیمر. کارآفرین. طرفدار رسانه های اجتماعی آزاد.

تماس با ما