آیا وسایل گازسوز خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهند؟

موضوع 20- تحقیقات جدید نشان می دهد که وسایل گازسوز می توانند سطح ماده شیمیایی بنزن را که یک ماده سرطان زا شناخته شده و همچنین در دود سیگار یافت می شود، در داخل خانه افزایش دهند. بر اساس این مطالعه که توسط دانشگاه استنفورد انجام شد، غلظت بنزن در داخل خانه که در شعله اجاق گاز ایجاد می شود، می تواند بدتر از میانگین غلظت دود سیگار باشد.

چه اتفاقی می افتد

در شرایطی که قانون‌گذاران، کارشناسان و تقریباً همه درباره ممنوعیت احتمالی اجاق‌های گاز بحث می‌کنند، مصرف‌کنندگان ممکن است بخواهند این بحث را پایان دهند و در اسرع وقت به وسایل برقی روی بیاورند.

وسایل برقی کارآمد نه تنها می توانند صاحبان خانه را در قبض های انرژی ماهانه خود صرفه جویی کنند، بلکه می توانند کیفیت هوای داخل خانه را نیز بهبود بخشند و مشکلات بالقوه سلامتی را به ویژه برای کودکان خردسال کاهش دهند. به علاوه، با معافیت های مالیاتی جدید، این ابزارهای گران قیمت را می توان با قیمت های بسیار با تخفیف در دسترس قرار داد.

انجمن سرطان آمریکا هشدار می دهد که نگرانی عمده در مورد وسایل گازسوز انتشار بنزن است که با آسم دوران کودکی و همچنین افزایش خطر ابتلا به برخی سرطان ها مانند سرطان خون مرتبط است. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، بنزن یک مایع قابل اشتعال در دمای اتاق است که به سرعت در هوا تبخیر می شود و یکی از مواد شیمیایی پرمصرف در ایالات متحده است که در پلاستیک ها، مواد شوینده، آفت کش ها، بنزین، دود سیگار و … یافت می شود. و بیشتر…

دانشگاه استنفورد 87 خانه را در سراسر کالیفرنیا و کلرادو با استفاده از مشعل های گاز پروپان و متان برای تعیین میانگین سطح بنزن در آشپزخانه ها و اتاق خواب ها بررسی کرد.

نتایج این مطالعه نشان داد که غلظت این گاز در داخل خانه حتی پس از خاموش شدن دستگاه ها در برخی از خانه ها بسیار بیشتر از استانداردهای بهداشتی توصیه شده است.

در 29 درصد از زیر مجموعه‌های مورد بررسی، نتایج نشان داد که «مشعل گازی با دمای بالا یا اجاق گاز 350 درجه فارنهایت، غلظت بنزن آشپزخانه را بالاتر از محدوده بالای غلظت بنزن داخلی مرتبط با دود سیگار افزایش می‌دهد».

چرا این یافته ها نگران کننده هستند؟

یانایی کاشتان، محقق ارشد این پژوهش گفت: اگر گاز بنزن تنفس کنید، خطر ابتلا به سرطان وجود دارد.

طبق گزارش‌ها، مطالعه جدید اولین موردی است که آلودگی بنزن ناشی از وسایل گازسوز را مستند می‌کند و سطوح بنزن را صدها برابر بیشتر از مطالعات قبلی نشان می‌دهد که بر نشت گاز نسوخته به خانه‌ها متمرکز شده بود.

علاوه بر کاهش کیفیت هوای داخل ساختمان و افزایش خطر نگرانی‌های سلامتی، آلودگی مضر ناشی از احتراق گاز نیز به گرمای بیش از حد سیاره ما کمک می‌کند و باعث بروز حوادث شدید آب و هوایی و حتی تهدیدهای بزرگ‌تری برای خانه‌ها و سلامتی ما می‌شود.

برای محافظت از خانه و سلامت خود چه کنیم؟

اگر در حال حاضر از یک دستگاه گازسوز استفاده می کنید، سیستم های تهویه خانه خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به درستی کار می کنند. تعویض اجاق برقی یا القایی و تشویق دیگران به این کار می تواند به کاهش قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مضر مانند بنزن کمک کند.

حمایت از مقررات مبتنی بر علم و تشویق تصمیم‌های بیشتر در مورد انرژی پاک می‌تواند تأثیر شعله‌های گاز و اثرات مضر مواد شیمیایی آلاینده آن را کاهش دهد.

نتایج این مطالعه در مجله Environmental Science & Technology./ایسنا منتشر شد

Nylah Rasmussen

قادر به تایپ با دستکش بوکس نیست. گیک الکل. دانشجوی بی عذرخواهی ایجاد کننده. کاوشگر بسیار جذاب تلویزیون نینجا. علاقه مند به وب معمولی معتاد آبجو

تماس با ما