سايت شوراي هماهنگي پزشکان عمومي گيلان

خانه| نشريه  |درباره ما|درباره ما| ارتباط | 


موفقیت کشور در پیوند سلولهای بنیادی برای درمان بیماری دیابت
محققان دانشگاه علوم پزشکی تهران موفق شدند در یک روش نوین و پیچیده علمی، سلولهای بنیادی را برای درمان بیماری دیابت تزریق کنند.

سایت شورای هماهنگی پزشکان عمومی گیلان : به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر باقر لاریجانی - رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با اعلام این خبر افزود: محققان پژوهشکده غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران در سالهای اخیر بر روی استفاده از سلولهای بنیادی در درمان دیابت مشغول به فعالیت هستند.

وی اضافه کرد: یکی از روشهای درمانی بیماران دیابتی، تزریق سلولهای جزایری است که به علت پیچیدگیهای بسیار، چندین سال کار بر روی این طرح تحققاتی انجام شده است. در این طرح از سلولهای پانکراس بیماری که دچار مرگ مغزی شده سلولهای جزایری را جدا کرده و بعد از فعل و انفعالاتی بر روی آن، آنها به بیماران دیابتی تزریق کردیم.

رئیس طرح پیوند سلولهای بنیادی در درمان دیابت با تاکید بر این نکته که در حال حاضر امکان اینکه تمام بیماران دیابتی از این روش استفاده کنند، وجود ندارد، گفت: تعداد بیماران دچار مرگ مغزی و دسترسی به سلولهای پانکراس آنها بسیار کم است. اما به هر حال با تلاش های بسیار محققان دانشگاه تهران نخستین نمونه از سلول های جزیره ای در کشورمان، به دو بیمار دیابتی تزریق شد و این موفقیت بی نظیری است که در کشور به دست آمده است.

رئیس پژوهشکده غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران درخصوص نویدهای امید بخش برای درمان این بیماری تاکید کرد: در 50 سال گذشته به رغم به وجود آمدن ابداع داروها و انسولین های جدید در کنترل دیابت متاسفانه هیچ روش درمان قطعی برای دیابت پیدا نشده ولی ما در تلاش هستیم تا بتوانیم راه هایی برای درمان دیابت فراهم کنیم. هر چند در این راه دشوار چالشهایی هم داشته ایم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه تاکنون پیوند سلولهای بنیادی برای درمان بیماری دیابت فقط در چند کشور پیشرفته جهان صورت گرفته است گفت: امیدواریم پا به پای دنیا پیش برویم و در این راه کارهای جدیدی را به نام ایران در دنیا به ثبت برسانیم.

بر اساس گزارش "وب دا" روابط عمومی وزارت بهداشت، وی افزود: تحقیقات پیوند سلولهای بنیادی بتای پانکراس هنوز در آغاز راه است. البته ما در مدلهای حیوانی نتایج قابل توجهی را تاکنون به دست آورده ایم و با گذشت زمان در مدلهای تزریق انسانی هم به نتایج خوبی خواهیم رسید. به خصوص که توانستیم در یک روز، دو پیوند نادر و موفقیت آمیز را در کشورمان ایران داشته باشیم.

دکتر لاریجانی دکتر شربی، آملی، آقایان، ارجمند و غیاثی را از دیگر محققان این طرح بزرگ تحقیقاتی معرفی و از زحمات آنان قدردانی کرد.يك تست خون ساده براي تشخيص سريع آلزايمر
پژوهشگران مي‌گويند: به زودي با يك تست خون ساده مي‌توان بيماري آلزايمر را تشخيص داد.

سایت شورای هماهنگی پزشکان عمومی گیلان : به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، ‌محققان در آمريكا تاكيد كردند كه با اين يافته تعداد بيشتري از افراد شانس تست آلزايمر را پيدا خواهند كرد.

گروهي ديگر از محققان با تست مايع مغزي نخاعي توانستند در مراحل اوليه اين بيماري را تشخيص دهند.

آمارها نشان مي‌دهد كه در حال حاضر حداقل 26 ميليون نفر در سراسر جهان به بيماري آلزايمر مبتلا هستند. در حال حاضر چندين شركت داروسازي در تلاش براي به نتيجه رساندن نتايج آزمايشات باليني روي مواد جديد هستند كه پلاك هاي موجود در مغز بيماران آلزايمري را تشكيل مي‌دهند. شناسايي بهتر اين مواد به تشخيص سريعتر و آسانتر بيماري كمك مي‌كند.

به گزارش شيكاگو تريبون، دكتر سيد اوبريانت محقق مركز علوم سلامت دانشگاه فناوري تگزاس در آمريكا مي‌گويد: تست خون مي‌تواند روشي بسيار ساده براي تشخيص آلزايمر باشد، آنچه هم اكنون براي محققان مهم است افزايش دقت تست خون است.

پژوهشگران مي‌گويند: بهترين زمان براي درمان اين بيماري ابتدايي‌تربين مراحل پيشرفت آن است. قبل از اينكه پروتئين‌هاي سمي شكل گرفته در مغز بتوانند تعداد زيادي از نورونها را نابود سازند.


داروي گرفتگي عضلاني "سيلوستازول" براي پيشگيري از سكته مغزي مفيد است
يك تحقيق جديد نشان داد: نوعي دارو كه براي كاهش گرفتگي‌ها و انقباضات عضلاني تجويز مي‌شود، بيش از آسپرين در پيشگيري از سكته مغزي موثر بوده و در عين حال عوارض جانبي كمتري نيز دارد.

سایت شورای هماهنگی پزشکان عمومی گیلان : به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، محققان كشف كردند: اين دارو خطر سكته مغزي را 25 درصد كاهش مي‌دهد و از اثرات جانبي خطرناك ناشي از اين سكته در بيماران نيز تا 50 درصد مي‌كاهد.

محققان مي‌گويند: اين يافته بسيار حائز اهميت است، چرا كه ميليون‌ها نفر از مردم بويژه بيماران در حال حاضر روزانه آسپرين استفاده مي‌كنند با اين هدف كه احتمال حمله قلبي و سكته مغزي در آنها كاهش پيدا كند.

به گزارش روزنامه تلگراف، داروي ضد انقباض عضلاني كه "سيلوستازول" نام دارد از تشكيل لخته‌هاي خوني جلوگيري كرده و براي درمان انقباضات عضلاني استفاده مي‌شود. اين دارو نه تنها قدرتمندتر از آسپرين است، بلكه احتمال خونريزي را كه يكي از عوارض خطرناك مصرف آسپرين است، كاهش مي‌دهد.

محققان دانشكده پزشكي هاروارد تصريح كردند: اين آزمايش نشان داد "سيلوستازول" برخلاف آسپرين به جاي تاثير حفاظتي، اثر پيشگيرانه دارد.

به گفته محققان انگليسي، سكته مغزي پس از بيماري‌هاي قلبي و سرطان، سومين عامل شايع مرگ و مير در اين كشور است.
توليد آنتي بيوتيك‌هاي بسيار قوي از مغز سوسك و ملخ !
دانشمند‌ان در يك پژوهش جديد كشف كرده‌اند كه در مغز سوسك‌ها و ملخ‌ها، مولكول‌هاي قدرتمند و قوي آنتي بيوتيكي وجود دارد كه براي ابداع روش‌هاي درماني جديد و موثر جهت مقابله با باكتري‌هاي مقاوم از جمله MRSA و اي كولي قابل استفاده و سودمند خواهند بود.

سایت شورای هماهنگی پزشکان عمومی گیلان : به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» ايسنا، دانشمند‌ان دانشگاه ناتينگهام دريافته‌اند: اين حشرات كه به دليل ظاهر كثيفشان بسيار منفور هستند در واقع بيش از اين كه براي سلامت بشر ضرر داشته باشند، مي‌توانند مفيد باشند.

به گزارش روزنامه‌ تلگراف، اين دانشمند‌ان 9 مولكول مختلف را در بافت‌هاي سوسك‌ها و ملخ‌ها شناسايي كرده‌اند كه براي باكتري فوق‌العاده سمي هستند و اميد مي‌رود كه اين كشف راه را براي ابداع روش‌هاي درماني جديد جهت مبارزه با عفونت‌هاي باكتري‌هاي مقاوم به داروهاي چندگانه (MRSA) هموار سازد.

پژوهشگران در نهايت شگفتي دريافته‌اند كه بافت‌هاي مغز و سيستم‌ عصبي در اين حشرات مي‌توانند بيش از 90 درصد باكتري‌هاي MRSA و اي كولي را نابود سازند، بدون اين كه به سلول‌هاي سالم انسان آسيبي وارد كنند.
درمان هاي جديد در آسم

سایت شورای هماهنگی پزشکان عمومی گیلان :آسم بيماري آشنايي است که درمان هاي معمول آن سالهاست وجود دارد. و بسياري آن را لاعلاج ولي قابل کنترل مي دانند و برخي در حال پژوهش در مورد درمان کامل آن هستند. اما نام اين بيماري مدتي است که در محافل عمومي سر زبان ها افتاده،
چرا که روش درمان يا بهتر بگوئيم، روش کمک درماني جديدي براي آن پيشنهاد و تاييد شده که حداقل با روش هاي قبلي دارويي تفاوت بسياري دارد. در واقع اين روش به شيوه اي غير دارويي به بيماران کمک مي کند، نام اين روش ترموپلاستي است. انجمن توراکس (قفسه سينه) در آمريکا نتايج تحقيقي را گزارش داد که از کاهش واضح مشکلات بيماران يک سال بعد از استفاده از اين روش ترموپلاستي و پايدار ماندن شرايط در طول 5 سال خبر مي داد.
روش حرارتي
ترموپلاستي برونکيال روشي است که در آن از امواج راديويي استفاده مي شود. در اين روش يک لوله داخل برونشي از طريق برونکوسکوپي وارد مجاري تنفسي بيمار شده و نوک آن متسع مي شود تا فشار مختصري را به ديواره مجاري وارد کند. سپس انرژي امواج به نوک اين کاتتر منتقل مي شود. به اين ترتيب عضلات صاف ديواره مجاري تنفسي که در بيماري آسم افزايش پيدا کرده اند و بخشي از علائم بيماري را بوجود مي آورند با حرارتي که توليد شده و به ديواره ي مجاري منتقل شده، از بين مي روند. اين روش توسط سازمان دارو و غذاي آمريکا تائيد شده است. البته اين روش فقط در بيماران آسم شديد پايدار با سن بالاتر از 18 سال توصيه مي شود که به کورتن استنشاقي و داروهايي مثل سالبو تامول پاسخ نداده اند.
ترموپلاستي هنوز درمان استاندار آسم نيست و داروها، خط اول درمان محسوب مي شوند. اغلب بيماران آسمي به درمان دارويي جواب مي دهند و نيازي به اين روش پيدا نمي کند.

منبع : irib.irبراي اولين بار محقق شد؛
توليد سلولهاي كبدي از سلولهاي پوستي انسان
دانشمندان براي اولين بار موفق شدند در آزمايشگاه با استفاده از سلولهاي پوستي انساني كه از نو سازماندهي شده‌ بودند،‌ سلولهاي كبدي به دست آورند.

سایت شورای هماهنگی پزشکان عمومی گیلان : به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، اين دستاورد راه را براي كشف روشهاي درماني جديد براي معالجه بيماريهاي كبدي كه سالانه هزاران نفر را در جهان به كام مرگ مي‌فرستند،‌ هموار خواهد ساخت.

دانشمندان دانشگاه كمبريج كه نتايج يافته‌هاي خود را در مجله «تحقيقات كلينيكي» منتشر كرده‌اند، مي‌گويند، با اين كشف هم چنين چالش‌هاي سياسي و اخلاقي بر سر راه استفاده از سلولهاي بنيادي جنيني كه هم اكنون اين قبيل تحقيقات را در آمريكا متوقف ساخته است،‌ برطرف خواهند شد.

"تامير رشد" محقق آزمايشگاه طب توليدمثلي كمبريج در اين رابطه اظهار داشت: سلولهايي كه ما خلق كرده‌ايم درست به اندازه سلولهاي بنيادي حاصل از جنين مفيد و كارآمد هستند.

به گزارش خبرگزاري رويترز، در اين تحقيق تيم پژوهشي رشد، نمونه‌هاي پوستي را از هفت بيمار مبتلا به انواع مختلفي از بيماريهاي كبدي ارثي تهيه كرده و با نمونه‌هاي پوستي حاصل از سه فرد سالم مورد مقايسه قرار دادند.كشف داروي معجزه آسا براي بهبود افسردگي
دانشمندان در يك تحقيق جديد ادعا كرده‌اند كه مصرف يك دوز داروي «كتامين» براي خلاص كردن مردم از شر افسردگي اثر معجزه آسيايي دارد كه ظرف چند ساعت پس از مصرف تاثير مي‌كند و اثر آن تا بيش از يك هفته ادامه مي‌يابد.
sadness.jpg
سایت شورای هماهنگی پزشکان عمومی گبلان: به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا،‌ اين دارو قديم‌تر بعنوان يك داروي بيهوشي براي جانوران و در برخي از موارد نيز براي انسانها استفاده مي‌شده است.

اين پژوهش جديد نشان داده است كه داروي كتامين مي‌تواند ظرف چند ساعت افسردگي را كه طي چندين سال درمان جايگزين، علاج ناپذير مانده، درمان كند.

به گزارش ديلي ميل، اكثر داروهاي ضد افسردگي كه در حال حاضر براي اين اختلال رواني تجويز مي‌شوند براي اثرگذاري به چندين ماه يا سال مدت نياز دارند و هر روز بايد مصرف شوند.

اما دانشمندان كشف كرده‌اند: موشهايي كه از اين دارو مصرف مي‌كنند، علائم رفتارهاي افسردگي در آنها ظرف چند ساعت پس از مصرف كتامين متوقف مي‌شود.

در پژوهش مشابهي كه از سوي مركز سلام روان كانكتي كات در آمريكا انجام شد، همچنين محققان دريافتند كه 70 درصد از بيماران افسرده كه از سالها درمان با داروهاي افسردگي معمولي به نتيجه نرسيده‌اند با مصرف اين دارو ظرف چند ساعت بهبود پيدا مي‌كنند. با اين حال محققان معتقدند كه مطالعات بيشتر روي اين دارو بايد انجام شود.++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
مصرف قرص ضد بارداري، زنان را باهوش‌تر مي‌كند
محققان در يك پژوهش جديد ادعا كرده‌اند كه قرص ضد بارداري نه تنها احتمال حاملگي‌هاي ناخواسته را كاهش مي‌دهد بلكه هم چنين زنان را باهوش‌تر مي‌كند.

سایت شورای هماهنگی پزشکان عمومی گیلان : به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، محققان ادعا كرده‌اند كه قرص‌هاي كنترل بارداري به رشد سلولهاي خاكستري مغز كه براي مهارت‌هاي اجتماعي و حافظه مفيد و ضروري هستند، كمك مي‌كند.

محققان دانشگاه سالزبورگ در اتريش دريافته‌اند كه قرص‌هاي ضد بارداري، اندازه قسمت‌هاي خاص از مغز زنان را افزايش مي‌دهند،‌ حافظه و مهارتهاي اجتماعي را بهبود مي‌بخشند و بخش مكالمه در ذهن را تقويت مي‌كنند.

به گفته محققان، اين قرص‌ها اندازه مغز را تا 3 درصد بزرگتر مي‌كنند و به اين ترتيب عملكرد مغزي بهبود پيدا مي‌كند.

به گزارش ديلي ميل، محققان در اين پژوهش تصاوير با رزولوشن بالا را كه از مغزهاي زنان در صورت مصرف اين قرص‌ها يا عدم مصرف آنها تهيه شده بود مورد تجزيه و تحليل قرار دادند.

پژوهشگران مي‌گويند: هورمونهاي جنسي موجود در اين قرص‌ها به طور آشكار تاثير قابل توجهي روي مغز زنان بر جاي مي‌گذارند.

اين تحقيق در مجله «تحقيق مغز» منتشر شده است.

مراقب استفاده از چراغ قوه های لیزری سبز باشید!/ خطر آسیب به شبکیه چشم
گروهی از دانشمندان آمریکایی با تحقیق بر روی مدلهای بی کیفیت چراغ قوه های سرگرم کننده لیزر سبز نشان دادند که پرتوهای مادون قرمز تابیده شده از این لیزرها به شدت به شبکیه چشم آسیب می رسانند.

سایت شورای هماهنگی پزشکان عمومی گیلان : به گزارش خبرگزاری مهر، چراغ قوه های لیزری سبز به دلیل اینکه نور درخشان تری نسبت به لیزرهای قرمز دارند امروزه به یک ابزار مصرفی پرطرفدار تبدیل شده اند. این درحالی است که اخباری در اینترنت درباره خطرات بالقوه مدلهای ارزان این محصولات منتشر شده است.

به همین منظور تیم تحقیقاتی چارلز کلارک، جمیلی گالانگ و الساندرو رستلی از موسسه ملی استاندار و فناوری آمریکا (NIST) با بررسی برخی از این مشکلات کشف کردند که یک چراغ قوه لیزر سبز حداقل دو برابر سطح نوری بیشتری نسبت به لیزرهای قرمز تابش می کند. همچنین خطرات بالقوه و نامرئی طول موجهای مادون قرمز این چراغ قوه ها بسیار خطرناکتر از سطح نور سبز تابیده شده از آنها است.

این دانشمندان موفق شدند ماهیت این مشکل را با استفاده از یک وب کم معمولی که می تواند پرتوهای مادون قرمز تابیده شده از لیزرهای سبز را نشان دهد کشف کنند.

این تیم تحقیقاتی سه چراغ قوه لیزر سبز ارزان با توان خروجی 10 میلی وات را خریداری کردند. اندازه گیریها نشان داد که این چراغ قوه ها در هر واحد استفاده، تنها یک نور ضعیف سبز تابش می کنند درحالی که سطح طول موج مادون قرمز مشتق از این نور ضعیف حدود 20 میلی وات است.

این طول موج برای آسیب زدن به شبکیه چشم فردی که لیزر به چشم وی تابیده شده کافی است.

این محققان آزمایشات خود را با چند چراغ قوه لیزر سبز دیگر نیز امتحان کردند و دریافتند که تابش پرتوهای مادون قرمز منتشر شده از این چراغ قوه ها نیز مشابه مورد اول است. تنها تفاوت به دست آمده در تعداد واحدهای استفاده از چراغ قوه ثبت شد.

به گفته این دانشمندان، این مشکل بنیادی به دلیل عدم اطمینان از کیفیت این محصولات پیش از عرضه تجاری به وجود می آید.
در یک چراغ قوه لیزر سبز، یک دیود لیزری نیمه رسانا وجود دارد که پرتوهای مادون قرمز را در طول موج 808 نانومتر به داخل یک بلور شفاف ایتریم که با اتمهای نئودیمیوم پیوند برقرار کرده است (Nd:YVO4) پمپاژ می کند.

این دانشمندان نشان دادند که به دلیل وجود این بلور طول موج پرتو مادون قرمز به 1064 نانومتر افزایش می یابد و اگر این نور از طریق یک بلور پتاسیوم تیتانیل فسفات (KTP) تابش شود طول موج پرتوهای مادون قرمز به نصف این میزان (532 نانومتر) می رسد.

براساس گزارش ساینس دیلی، محققان تیم NIST نشان دادند که برای حل مشکل خطرات چراغ قوه های لیزری سبز ارزان قیمت بی کیفیت می توان انتهای لیزر را با یک فیلتر مادون قرمز پوشاند. این فیلترها انتشار مادون قرمز را براساس کیفیت و قیمت این محصولات از 100 تا 1000 برابر کاهش می دهند.

این فیلترها در دوربینهای دیجیتالی مدرن و بسیاری از چراغ قوه های لیزر سبز با کیفیت بالا و گران وجود دارند.

همچنین این محققان در آزمایش دیگری، چراغ قوه لیزر سبز را خاموش کردند و دمای آن را با دماسنج اندازه گیری کردند. در این حالت دمای دستگاه نزدیک به دمای اتاق بود، اما زمانی که آن را روشن کردند دمای دماسنج از 185 درجه فارنهایت (85 درجه سانتیگراد) بالاتر رفت.

این دانشمندان از شیفتگان این چراغ قوه های سرگرم کننده لیزر سبز خواستند که هرگز نور این مدلها را صورت مستقیم به چشم افراد مقابل نتابانند.


ترمیم ضایعات عصبی با استفاده از سلولهای بنیادی/ تولید بافت کبد و کلیه
معاون پژوهشی پژوهشگاه رویان از موفقیت محققان این پزوهشگاه در زمینه ترمیم ضایعات عصبی با استفاده از سلول های بنیادی خبر داد و گفت: این پروژه با همکاری دانشگاه شهید بهشتی بر روی سگ اجرایی شده است.

سایت شورای هماهنگی پزشکان عمومی گیلان : به گزارش خبرنگار مهر، عبدالحسین شاهوردی امروز چهارشنبه در حاشیه جشنواره رویان در جمع خبرنگاران، با اشاره به فعالیت های پژوهشگاه رویان در زمینه سلول های بنیادی، افزود: پروژه های تحقیقاتی که در این پژوهشگاه اجرایی شده است در مرحله آزمایشگاهی و آزمایش بر روی حیوانات است و برخی از آنها به مرحله بالینی رسیده است.

وی با بیان اینکه در بخش درمان بیماری های چشم و پوست، تحقیقات این پژوهشگاه به مرحله ارائه خدمات رسیده، اظهار داشت: پروژه هایی که در زمینه درمان بیماری های قلبی، کبدی، انسداد عروقی تحتانی و استخوانی و غضروف تعریف و اجرایی شده است در مرحله کارآزمایی بالینی است نتایجی که از این کارآزمایی ها به دست آمده چشم انداز روشنی را در برابر ما گشوده است به گونه ای که امیدواریم پس از طی مراحل کارآزمایی بالینی بتوانیم خدمات درمانی مناسب را برای بیماران ارائه دهیم.

معاون پژوهشی پژوهشگاه رویان از تولید بافت در این پژوهشگاه خبر داد و یاداور شد: تولید بافت نیاز به مهندسی بافت دارد که در این زمینه موفقیت هایی در زمینه ترمیم ضایعات عصبی و استخوانی با استفاده از سلول های بنیادی با همکاری مرکز تحقیقات دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی به دست آوردیم.

وی با تاکید بر اینکه ترمیم ضایعات عصبی بر روی "سگ" اجرایی شده است، ابراز امیدواری کرد که با نهایی شدن این طرح تحقیقاتی بتوان نتایج آن را بر روی انسان کاربردی کرد.

شاهوردی تولید بافت کبد و کلیه در فاز آزمایشگاهی را از دیگر دستاوردهای این پژوهشگاه ذکر کرد و ادامه داد: تولید بافت هایی مانند کبد و کلیه از دیگر پروژه های این پژوهشگاه است که در فاز آزمایشگاهی قرار دارد.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری جشنواره بین المللی تحقیقاتی رویان با تاکید بر اینکه این جشنواره بستر مناسبی برای تبادل نظر میان محققان داخلی و خارجی است، اظهار داشت: برگزای این کنگره منجر به اجرای پروژه های مشترک در زمینه سلول های بنیادی شده است به گونه ای که تاکنون 15 طرح مشترک در این زمینه با دانشمندان سایر کشورها اجرایی شده است.

معاون پژوهشی پژوهشگاه رویان، اجرای پروژه های دکتری با سایر کشورها را از دیگر مزایای یرگزاری این کنگره نام برد و یاداور شد: با برگزاری کنگره سلول های بنیادی موفق به انعقاد قراردادی برای اجرای پروژه های دانشجویان دوره دکتری شدیم طبق این قراردادها دانشجویان دوره دکتری می توانند بخش آموزشی خود را در داخل کشور بگذرانند و بخش های تحقیقاتی پروژه های خود را در خارج کشور ادامه دهند.

وی با بیان اینکه در پژوهشگاه رویان تاکنون 4 قرارداد همکاری جذب دانشجوی دوره دکتری به امضا رسیده است، ادامه داد: بر این اساس بیش از 5 محقق از این پژوهشگاه در خارج از کشور پروژه های تحقیقاتی خود را اجرایی کردند.

اسپري بيني براي درمان كم رويي
گروهي از روانپزشكان در آمريكا مي‌گويند: هورمون اكسي توسين كه به هورمون «عشق» معروف است، مي‌تواند به افراد خجالتي كمك كند كه در موقعيت‌هاي اجتماعي به كم رويي خود غلبه كنند.

سایت شورای هماهنگی پزشکان عمومی گیلان : به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، پزشكان از مدتها پيش مي‌دانند كه اكسي توسين احساس همدردي و پيوند را بويژه بين والدين و فرزندان افزايش مي‌دهد.

متخصصان خاطرنشان كردند: اين هورمون هم چنين مي‌تواند مهارت‌هاي اجتماعي را در افراد خجالتي و كم رو تقويت كرده و بهبود بخشد و تاثير بسيار ناچيزي روي افرادي دارد كه به طور طبيعي با اعتماد به نفس هستند.

اين هورمون كه مي‌تواند در قالب اسپري بيني قابل استفاده باشد، كاربردهاي مفيدي براي افرادي خواهد داشت كه مانند بيماران مبتلا به اختلال اوتيسم از ناتواني‌هاي اجتماعي شديد رنج مي‌برند.

متخصصان دانشگاه كلمبيا در آزمايشات خود بررسي كردند: اوكسي توسين كه به طور طبيعي در بدن توليد مي‌شود، چطور مي‌تواند روي درك بيشتر افراد از يكديگر اثر بگذارد.

به گزارش روزنامه تلگراف، آنها آزمايشات خود را روي 27 فرد بالغ و سالم انجام دادند و متوجه شدند كه اوكسي توسين قدرت همدردي را در بين افرادي كه توان و حضور اجتماعي كمتري دارند، تقويت مي‌كند.

شرح اين آزمايشات در مجله «دانش روانشناسي» منتشر شده است.

زير نظر هيئت رييسه شوراي هماهنگي پزشکان عمومي گيلان

نشر مطالب مندرج در سايت pezeshkanomoomigilan.ir با ذکر نشاني سايت آزاد است.

version 2.0 Site Designer & dataBase creator: alirezatayari@gmail.com visitor: 2518582

 

Locations of visitors to this page