سايت شوراي هماهنگي پزشکان عمومي گيلان

خانه| نشريه  |درباره ما|درباره ما| ارتباط | 

به بهانه روز پزشک

دکتر امین روزدار
(عضو هیئت مدیره انجمن پزشکان عمومی کرج)

امسال نیزچون سالهای گذشته روز پزشک را در حالی برگزار می کنیم که صحبت از آینده، حرفه پزشکی و پزشک، بعنوان فردی که در مقوله سلامت جامعه مسئولیت خطیری را بر دوش دارد در هاله ای از ابهام و تردید واقع شده است. ابهام از این بابت که پزشک کارکرد منطقی خود را ندارد و تردید از آن بابت که مرزهای شان اجتماعی وی به شدت دچار تغییر شده است، در جامعه ما پزشک به دلیل شرایط موجود اعم از شرایط اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی موجود به شخصیتی بدل شده است که از او انتظار نمی رود این شخصیت فضائلی را از دست داده و ویژگی هائی را به خود گرفته و کسب کرده که با شخصیت تعریف شده و اذهان مانده قبلی تفاوت بسیار دارد.
آنچه را از دست داده است: 1- آرامش وجودی است بگونه ای که ناچار بجای فکر کردن و اندیشیدن در محیطی آرام و پرداختن به چگونگی درمان صحیح بیماران خود، از سحر تا شام برای معیشت خود و برای آنکه هشت را از گره نه آزاد کند بدود و در این مسابقه نفس گیر قطعا آنچه فدا می شود پی گیری بیماران خویش است و در نبود همین یک فاکتور یعنی نبود آرامش فکری برای او، اولین کسی که متضرر می شود بیمار است که با هزار امید و آرزو برای پیدا کردن سلامت خویش به سوی پزشک آمده است.
2- چیزی را که پزشک از دست رفته می بیند امید به آینده است. شرایط به گونه ای رقم خورده است که پزشک با مقوله ای به نام بیکاری - چه آشکار و چه پنهان - روبرو است و به همین جهت امید به آینده خود را به شدت از دست رفته قلمداد می کند!
نمی داند برای فردای خود کاری می تواند داشته باشد یا نه؟!
نمی داند با چنین حجمی از تلاش می تواند به حداقل های خود در زندگی فردی و اجتماعی دست یابد یا خیر؟!
نمی داند در برنامه ریزی آینده ای که از جانب مسئولان برای وی تدارک دیده می شود جایگاهی دارد و یا بدون هیچ احساس مسئولیتی در مورد وی ، این خودش است که باید راه چاره ای بیابد!
در چنین شرایطی که نبرد برای ماندن یا حذف شدن در می گیرد پزشک در مجال باقی مانده به هر کاری روی می آورد تا در صورت خطر حذف بتواند خود را با شرایط جدید سازگار نماید!... و روی آوردن به هر کاری غیر از طبابت ، برای پزشک سرآغاز از دست دادن خصیصه هائی است که قبلا از این خصیصه ها بعنوان نماد اخلاقی پزشک یاد می شد!... و اکنون متاسفانه کمتر از آنها می توان نشانی یافت.
اخلاق پزشکی آنگونه که انتظار می رود و در شخصیت اخلاقی کاریزمائی چون بوعلی سینا شکل یافته ، آرام آ رام شکسته شده و از بین رفته و کاراکتر دیگری شکل گرفته که با بوعلی سینای حکیم از زمین تا آسمان تفاوت پیدا کرده است.
3- چیزی را که پزشک از دست داده است فرهنگ و اخلاق پزشکی است.
فرهنگ پزشکی در گذشته فرهنگ بی نیازی بود و پزشک به دلیل نداشتن غم معیشت، با بیمار خود بدون نگاه مادی رفتار می کرد.
اکنون این فرهنگ جای خود را به فرهنگ کاسبکارانه داده است. فرهنگی که همه چیز را از نگاه بده بستانهای مادی می نگرد و اتفاقا شخص پزشک در این مورد خیلی مقصر نیست .زیرا شرایط بگونه ای برای وی طراحی شده که در لابلای چرخ دنده های زندگی ناچار به برگزیدن چنین نگاهی شده است.
4- چیزی را که پزشک از دست داده است اخلاق پزشکی است به گونه ای که کارهائی را که قبلا از یک پزشک انتظار نمی رفت اکنون به روشنی هرچه تمامتر می کند. آنچه را در حرفه تخصصی نباید بکند به دلیل مشکلات خود انجام می دهد و برای این کرده توجیه پیدا می کند (اعمال جراحی بی دلیل از سزارین گرفته تا باز کردن شکم و بستری کردن های بدون ضرورت در ICU و CCU و...) و آش این گونه اعمال آنقدر شورگردیده که حتی بیمار هم فهمیده که اینهمه آفتابه لگن برای شامی بوده که فقط سود مادی پزشک را تامین می کرده و این برای جامعه پزشکی باعث سرافکندگی است!
و یا پدیده زیرمیزی که دیگرنیازی به شکافتن آن نیست. چرا که عالم و آدم در این کشور از آن می گویند ولی متاسفانه به دلیل وجود شرایط عینی، آن پزشک ناگزیر است همچنان به این خفت تن بدهد و در این میان آنچه فرو می ریزد کرامت پزشکی و غرور پزشک است.
اکنون گرامی داشت روز پزشک بجای یک ذوق ناشی از سربلندی و عظمت برای جامعه پزشکی به یک احساس نوستالژیک تبدیل شده است، نوستالژی ناشی از دست دادن شانی که از زمان بوعلی به یادگار مانده بود و اکنون از آن جزء کاریکاتوری برجای نیست.


زير نظر هيئت رييسه شوراي هماهنگي پزشکان عمومي گيلان

نشر مطالب مندرج در سايت pezeshkanomoomigilan.ir با ذکر نشاني سايت آزاد است.

version 2.0 Site Designer & dataBase creator: alirezatayari@gmail.com visitor: 2518567

 

Locations of visitors to this page