سايت شوراي هماهنگي پزشکان عمومي گيلان

خانه| نشريه  |درباره ما|درباره ما| ارتباط | 


رابطه میان پزشک وبیمار

دكتر مهرداد ب. محمودي


- برقراري رابطه صحيح پزشك با بيمار اهميت زيادي دارد
- در واقع انديشه درست، گفتار و رفتار صحيح از معيارهاي معرفت است. در گذشته پزشكاني كه واجد اين اين ويژگي بودند حكيم ناميده مي‌شدند.
- توده مردم علاقه دارند كه پزشكان مقامي برتر از ديگران داشته باشند بنابراين از آنان انتظاراتي دارند.
- پزشكان نسبت به ديگران نمي‌توانند شخصيت واكنشي داشته باشند و به عملكرد توده مردم همانند آنها واكنش نشان دهند بلكه بايد شخصيت معنوي داشته باشند.
- يكي ديگراز راه‌هاي شاد زيستن، محبت و شاد كردن ديگران است.

از آنجا که ویژه نامه "روز پزشک" در بخش شهریور ماه این شماره نشریه مان جای گر فته است ترجیح دادیم سرمقاله این شماره را با سخنانی از استاد بزرگوار «دکتر علیرضا یلدا» چهره همیشه ماندگار علم و اخلاق پزشکی کشورمان آغاز کنیم. سخنانی که در کنگره هپاتیت امسال، او مجددا آنرا به د انشجویان خود یادآور شده است.
همه همکارانی که از سال 1336 به بعد به ویژه از دانشکده پزشکی دانشگاه تهران فارغ التحصیل شده اند با چهره محجوب ، فروتن و مردمی این استاد بزرگوار پزشکی کشورمان آشنائی دارند و بی گمان بخش درخوری از دانش و پزشکی و آداب و اخلاق طبابت خود را مدیون اویند.
او اینک 80 سال دارد اما هنوز در هر کجا که بیاناتی ( هرچند کوتاه) ایراد می کند، دانشجویانش به خاطرات آموزش ها در "بخش عفونی"(که در گوشه ای جدا مانده از بیمارستان امام خمینی = هزار تختخوابی سابق) واقع شده بود می افتند... و اخلاقی را که دکتر یلدا همیشه با (شوخ طبعی های ویژه و صمیمانه خود) از آن می گفت و بر آن تاکید داشت.
گزیده سخنان ایشان را خواندید و اینک مشروح سخنان کوتاه دکتر علیرضا یلدای عزیز که به گمانم ارزش دوباره و حتی چند باره خواندن را دارد:

دكتر علیرضا يلدا در سومين كنگره بين‌المللي هپاتيت تهران درباره رابطه اخلاق و پزشكي اظهار كرد: نخستين شرط ايجاد يك رابطه نزديك بودن سطوح درك طرفين به يكديگر است. اين در حالي است كه در رابطه پزشك و بيمار پزشك بايد بتواند سطح درك خود را به بيمار نزديك كند و موفق به برقراري ارتباط موثري با او شود.

وي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با بيان اينكه برخورداري پزشكان
از معنويت ضروري است، اظهار كرد: در گذشته پزشكاني كه واجد اين اين ويژگي بودند حكيم ناميده مي‌شدند. در واقع انديشه درست، گفتار و رفتار صحيح از معيارهاي معرفت است.

وي افزود: توده مردم علاقه دارند كه پزشكان مقامي برتر از ديگران داشته باشند بنابراين از آنان انتظاراتي دارند.

وي تاكيد كرد: پزشكان نسبت به ديگران نمي‌توانند شخصيت واكنشي داشته باشند و به عملكرد توده مردم همانند آنها واكنش نشان دهند بلكه بايد شخصيت معنوي داشته باشند.

يلدا با بيان اينكه برخي پزشكان به سلامت روان خود اهميت كافي نمي‌دهند، اظهار كرد: اين دسته از پزشكان مدام اضطراب دارند و از آينده خود نگران هستند و اين وضعيت روحي آنان در رابطه‌شان با بيماران تاثير منفي مي‌گذارد.

وي اضافه كرد: پزشكان بايد به رفتار منشي خود نيز توجه كنند. اين در حالي است كه برخي از منشي‌ها با بيماران با بد رفتاری برخورد مي‌كنند.

اين متخصص عفوني با اشاره به روشهايي كه مي‌تواند باعث كاهش اضطراب و شاد بودن پزشكان شود، اظهار كرد: آنان مي‌توانند توقع و انتظار خود را از توده مردم كاهش دهند.

وي ادامه داد: بايد به اين نكته توجه كنيم كه ما در فاصله تولد تا مرگ زندگي مي‌كنيم و در اين دو مقطع سفر مي‌كنيم. در یک سفر فرد هرچقدر كه سبك بال‌تر است راحت تر است. مهرباني و محبت كردن به ديگران در درجه اول باعث شادي خود فرد مي‌شود بنابراين يكي ديگراز راه‌هاي شاد زيستن، محبت و شاد كردن ديگران است.زير نظر هيئت رييسه شوراي هماهنگي پزشکان عمومي گيلان

نشر مطالب مندرج در سايت pezeshkanomoomigilan.ir با ذکر نشاني سايت آزاد است.

version 2.0 Site Designer & dataBase creator: alirezatayari@gmail.com visitor: 2518571

 

Locations of visitors to this page