سايت پزشکان عمومي گيلان

خانه| نشريه | ارتباط |            لطفاً با ما همراه باشيد ... سايت در حال تکميل طراحي و اطلاعات است.

خانه

آرشيو مطالب 


علمي
صنفي
اخبار
مشاهير گيلاني
خواندني‌ها
گفت‌وگو
ادبيات
اجتماعي
مناسبت‌ها
ديدني‌ها
گيلان‌ما
انتخابات نظام پزشكي
پزشك خانواده
اقتصادي
رخ داد هاي داخلي انجمن
نرم افزار متن خوان فارسي ويژه نابينايان توليد شد

سايت شوراي هماهنگي پزشكان عمومي گيلان: به گزارش روز يكشنبه روابط عمومي مركز امور جانبازان نابينا اين توليد بعنوان يك انقلاب نرم افزاري براي همه نابينايان كشور و فارسي زبانان كشورهاي ديگر محسوب مي‌شود.

علي رغم تحولات شگرفي كه استفاده از فن آوري پيشرفته رايانه در تمام ابعاد زندگي بشر امروز ايجاد كرده است تا كنون جامعه نابينايان ايران نتوانسته است همپاي ديگر نابينايان جهان از مزاياي اين فن آوري بهره مند شود.

بيشتر كشورهاي جهان طي سالهاي گذشته توانسته‌اند متناسب با زبان جامعه خود نرم افزار متن خوان توليد و عرضه كنند اما تا كنون اين امر در كشور ما به دلايل مختلف فني و ساختاري انجام نشده است.

اين نرم افزار مي‌تواند نقش به سزايي در استقلال عمل افراد نابينا در عرصه فعاليت‌هاي علمي، پژوهشي ، فرهنگي و اجتماعي داشته باشد و مي‌تواند آنها را در امر خواندن و نوشتن متون كاملا از افراد ديگر بي‌نياز سازد.

با توجه به زيرساخت‌هاي ضعيف نرم افزاري رسيدن به چنين هدفي در ايران اندكي دور از ذهن به نظر مي‌رسيد از اين رو مطالعه بر روي متن خوان فارسي در مركز رايانه‌اي جانبازان نابينا شروع شد .

به لحاظ جنبه تخصصي و پيچيدگي پروژه ضروري بود با كارشناسان ، صاحبنظران، اساتيد دانشگاه، مراكز پژوهشي و شركت‌هاي نرم افزاري ارتباط گسترده اي برقرار شود تا بسترها و زمينه‌هاي لازم توليد چنين نرم افزاري فراهم آيد.

از آنجاييكه سياست كلي جمهوري اسلامي استفاده از پتانسيل كارشناسان داخلي است مركز رايانه‌اي اين پروژه را با همكاري شركت‌هاي داخلي آغاز نمود تا اين نرم افزار را با توجه به ويژگي‌هاي زبان فارسي بومي‌سازي نمايد اين مركز توانست نرم افزار پارس آوا را با يك بيستم مبلغي كه شركت‌هاي آمريكايي و سوئدي مطالبه مي‌كردند توليد كند.

اين تلاشها با برگزاري بيش از ‪ ۴۰‬جلسه هماهنگي و قريب به ‪ ۸۰‬جلسه فني و تخصصي با شركت توليدكننده نرم افزار ، همچنين استفاده از كارشناسان خبره دانشگاهي در امر توليد نرم افزار به ثمر نشست.

نكته قابل توجه اينكه شركت توليدكننده مربوطه توانست حداكثر با صرف زمان يكساله ، اولين نسخه كامل آنرا در كشور توليدكند و به تمام كارهاي پراكنده و نافرجام قبلي فرجامي خوش بنهد.

مركز رايانه‌اي ،خانه نور پارس آوا را براي اين نرم افزار در نظر گرفته است.

نرم افزار پارس آوا علاوه بر آنكه در توسعه و رواج فرهنگ و زبان فارسي نقش بسزايي خواهد داشت و نابينايان را از مراجعه به نرم افزارها و متون بيگانه و يادگيري اصطلاحات زبان‌هاي ديگر بي‌نياز مي‌كند ، مي‌تواند از ورود بسياري واژه‌ها و اصطلاحات زبان‌هاي بيگانه به زيان فارسي جلوگيري كند.

8:25:42 AM  5/12/2008    بخش: اخبار      كد انحصاري: 938

تعداد نظرها تاكنون:0


نام:  

ايميل:  

سايت:  

نظر ارزشمند شما:  

  هشدار يك زمين شناس بكارگيري سنگهاي اذرين در نماي ساختمانها براي سلامت انسان مضر است

سايت شوراي هماهنگي پزشكان عمومي گيلان: به گزارش روز شنبه روابط عمومي پايگاه ملي داده‌هاي علوم زمين كشور، دكتر محمد رضا اسپهبد زمين شناس و عضو هيات علمي دانشگاه آزاد با بيان اينكه اغلب سنگ‌هاي آذرين ساختماني همچون گرانيت‌ها داراي منشا گامايي هستند گفت: يكي از خصوصيات ماگماها وجود سيليس فراوان در تركيب شيميايي آنها است.

وي افزود: به همراه سيليس مقداري ايزوتوپ اورانيوم وارد ساختمان بلوري كاني‌ها مي‌شود كه اين اورانيوم بعد از مدتي شروع به تجزيه كرده و از خود اشعه الفا، بتا و گاما خارج مي‌كند.

وي تصريح كرد: علاوه بر اين، اورانيوم ضمن تجزيه هسته‌اي گاز رادون هم توليد مي‌كند كه بي‌رنگ ، بي‌بو و بسيار سنگين است و خاصيت پرتوزايي شديدي دارد.

وي با تاكيد براينكه استنشاق اين گاز به مرور زمان براي انسان خطراتي را ايجاد خواهد كرد گفت: در ساختمان‌هاي مسكوني ، سرسراها و پله‌ها كه سنگ هاي گرانيت و خانواده آنها مثل گرانوديوتريت، آندزيت، سنگ‌هاي بازالتي به كار برده مي‌شود افراد به طور مستقيم از اين گاز استتنشاق مي‌كنند .

وي گفت شماري از كارشناسان معتقدند كه استنشاق گاز رادون در بلندمدت سرطانزاست.


اين استاد دانشگاه و محقق راه حل اين مشكل را كاهش استفاده از سنگ‌هاي آذرين در نماها و نصب كنتور مشخص‌كننده ميزان تشعشع گاز رادون عنوان كرد و گفت: هم اكنون كارشناسان سازمان انرژي اتمي در حال انجام اين كار هستند

منبع:ايرنا

8:25:42 AM  5/12/2008    بخش: اخبار      كد انحصاري: 939

تعداد نظرها تاكنون:0


نام:  

ايميل:  

سايت:  

نظر ارزشمند شما:  

 

گيلان دومين توليدكننده برنج در كشور

سايت شوراي هماهنگي پزشكان عمومي گيلان به نقل از شمال نیوز: گيلان پس از گندم، توليدكننده دومين محصول استراتژيك و امنيتي كشور يعني برنج است.
مهندس سيدنصير سيدمحمدي رئيس سازمان جهاد كشاورزي گيلان با بيان اين مطلب در جلسه شوراي اداري استان در رشت افزود: گيلان درحال حاضر داراي 400هزار هكتار اراضي كشاورزي با 412هزار نفر بهره بردار است و در توليد محصولات كشاورزي رتبه چهارم كشور را در اختيار دارد.
وي با اشاره به وجود 238 هزارهكتار اراضي شاليزاري در استان گفت: در بخش زراعت برنج نيز بالغ بر 290هزار بهره بردار فعاليت دارند.
وي خاطرنشان ساخت: اين استان با توليد 2ميليون و 350هزار تن محصول كشاورزي حداقل در توليد 7محصول از جمله برنج، چاي، بادام زميني و ... رتبه اول كشور را در اختيار دارد.
رئيس سازمان جهادكشاورزي گيلان در ادامه با اشاره به خسارات ناشي از بارش برف سنگين در اين استان در اواخر سال گذشته نيز گفت: برف گيلان بالغ بر يك هزار و 610ميليارد ريال خسارت به بخش كشاورزي اعم از اراضي زراعي، باغي، دامي، شيلاتي و تأسيسات زيربنايي وارد كرد كه بايد در جبران خسارتهاي وارده تسريع شود. مهندس سيدمحمدي همچنين با اشاره به بحران كم آبي و خشكسالي در گيلان در سال جاري، كاهش ذخيره آب پشت سد سفيدرود و كاهش 97درصدي بارندگي در دشت گيلان، كاهش 50درصدي آب رودخانه هاي استان و نيز خشك شدن آب بندانها را از جمله عوامل ايجاد و بروز خشكسالي در گيلان دانست و افزود: كاهش آب زراعي موجب عدم كاشت بيش از 30هزار هكتار از اراضي شاليزاري استان شد. وي خواستار توجه بيشتر دولت و مسئولان به وضعيت كنوني استان در بحث كم آبي و تسريع در پرداخت خسارت هاي وارده شد

8:25:42 AM  5/12/2008    بخش: اخبار      كد انحصاري: 940

تعداد نظرها تاكنون:0


نام:  

ايميل:  

سايت:  

نظر ارزشمند شما:  

 

روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر
red_cross_red_crescent.jpg

سايت شوراي هماهنگي پزشكان عمومي گيلان به نقل از واحد مركزي خبر: همه ساله روز 18 اردی بهشت ماه روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر نام گرفته است و هم اکنون 186 کشور دنیا در فدراسیون جهانی صلیب سرخ و هلال احمر عضویت دارند . کمیته بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر ( TCRC) سازمانی است بی طرف و مستقل که وظیفه منحصراً بشردوستانه آن عبارت است از حفاظت از زندگی و کرامت قربانیان جنگ و نیز خشونت داخلی و یاری رسانی به آنها . این کمیته تلاش می کند با ترویج و تقویت حقوق بین الملل بشردوستانه جهانی از بروز آلام انسانی جلوگیری کند .

جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران علاوه بر کسب این افتخار که در میان 5 کشور فعال این کمیته قرار گرفت ، جزء 20 کشوری است که در سیاست های کلی و برنامه ریزی های این نهاد بین المللی حق اظهار نظر دارد .

علامت نهضت جهانی صلیب سرخ و هلال احمر در قرارداد سال 1864 ژنو ، تنها علامت صلیب سرخ بوده است . اما جمعیت امداد به زخمیان کشور عثمانی ، در جریان جنگ این کشور با روسیه در سال 1876 برای نخستین بار علامت هلال احمر را به کار برد و از آن پس شماری از جمعیت های کشورهای اسلامی همین علامت را به جای صلیب سرخ برگزیدند که در قراردادهای 1949 ژنو و پروتکل های الحاقی 1977 به رسمیت شناخته شد . علامت دیگری نیز به صورت شیر و خورشید سرخ صرفاً جهت جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران به تصویب رسیده بود که دولت جمهوری اسلامی ایران از سال 1980 کاربرد آن را به حال تعلیق درآورد و از علامت هلال احمر استفاده نمود .
(سايت شوراي هماهنگي پزشكان عمومي گيلان:گزارش مفصل تراين رخداد را مي توانيد درآخرين شماره نشريه شوراي هماهنگي پزشكان عمومي گيلان(23-24) كه همزمان با انتشاروتوزيع درميان پزشكان استان گيلان وفعالين و سازمانهاو نهادهاي ذيربط در ايران در سايت نيز گذاشته شده است مطالعه نماييد).

استراتژی نهضت در سال 2001 به تصویب رسید . هدف آن ، تقویت دانایی نهضت است برای آنکه با اقدام کارآمد بشردوستانه به مردم آسیب پذیر بپردازد . استراتژی ، شرحی کلی از اهداف و نتایج مورد نظر بدست می دهد و مهم ترین نکته آن چگونگی همکاری کمیته های بین المللی صلیب سرخ ، فدراسیون و جمعیت های ملی در سراسر جهان با یکدیگر است . برای اینکه جمعیت های ملی رسماً به عضوت نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر پذیرفته شوند ، باید شرایطی را دارا باشند . از جمله اینکه در قلمرو کشورهای امضاء کننده قراردادها ، ژنو تشکیل شده باشند .

8:25:42 AM  5/12/2008    بخش: مناسبت‌ها      كد انحصاري: 941

تعداد نظرها تاكنون:0


نام:  

ايميل:  

سايت:  

نظر ارزشمند شما:  

 

 

 

 

 

 

 

مدير سايت   پزشکان عمومي گيلان: دكتر مهرداد ب. محمودي

نشر مطالب مندرج در سايت pezeshkanomoomigilan.ir با ذکر نشاني سايت آزاد است.

visitor: 2539251 version 4.0    Site Designer & dataBase creator: alirezatayari@gmail.com

 

Locations of visitors to this page