سايت پزشکان عمومي گيلان

خانه| نشريه | ارتباط |            لطفاً با ما همراه باشيد ... سايت در حال تکميل طراحي و اطلاعات است.

خانه

آرشيو مطالب 


علمي
صنفي
اخبار
مشاهير گيلاني
خواندني‌ها
گفت‌وگو
ادبيات
اجتماعي
مناسبت‌ها
ديدني‌ها
گيلان‌ما
انتخابات نظام پزشكي
پزشك خانواده
اقتصادي
رخ داد هاي داخلي انجمن
محمد رضا لطفي: هنر جاي دلخوري نيست
45713-10245.JPG

سايت شوراي هماهنگي پزشكان عمومي گيلان به نقل از خبرگزاري ميراث فرهنگي: "محمد رضا لطفي"، موسيقيدان معاصر و سرپرست گروه شيدا در خصوص همکاري مشترکش با بزرگان موسيقي ايراني که در نخستين مصاحبه مطبوعاتي خود آن را وعده داده بود، عنوان کرد:«خوشبختانه اين نزديکي به وجود آمده است و ارتباط موسيقيدان هاي بزرگ در جهت نزديکي بيشتر در حرکت است.»

وي که پس از نخستين مطبوعاتي خود که يک سال پيش در محل موسسه آواي شيدا برگزار شده بود، اين بار در جمع خبرنگاران حاضر شده بود، گفت:« اگر اين نزديکي در ميان با تجربه هاي موسيقي اتفاق بيفتد و حرفه اي را دور هم جمع کنيم، در سطوح پايين تر نيز اين اتفاق تکرار مي شود. هرکدام از دوستان مثل آقاي شجريان، عليزاده، مشکاتيان جريان ساز بخشي از موسيقي ما بوده اند و هستند. ما در عين اينکه مي توانيم با هم در ارتباط باشيم و مي توان با حفظ استقلال هر يک از اين جريان ها قدمي براي نزديکي بيشتر برداشت.»

لطفي با بيان اينکه هنر والاتر از اين است که وارد جريان هاي سطحي شود، اضافه کرد:« هنر جاي دلخوري نيست و هريک از ما به نوبه خودمان قدمي پيش بگذاريم مي توانيم با دکترين خودمان و در کنار يکديگر کار خود و هنر را پيش ببريم.»

سرپرست موسسه شيدا در پاسخ به اين سوال که انتقادهايي در خصوص اجراي بداهه نوازي وي از جانب آهنگسازان برتر مطرح شد، عنوان کرد:« به نظر من اجرايي را که همه بعد از آن بگويند، به به اجراي ايده آلي نيست و نواقصي دارد. ضمن اينکه هر اجراي زنده اي مي تواند انتقاداتي به دنبال داشته باشد به خصوص اينکه کنسرت قبلي بداهه نوازي بود و همه چيز در لحظه اتفاق مي افتد و هر شب اجرا حال خودش را دارد. هنرمندان و منتقدان بايد از اجراها ايراد منطقي بگيرند و به اين شکل بار مسئوليت هنرمند را براي اجراهاي بعدي بيشنر کنند. اما متاسفانه گاهي صحبت هايي از روي مصلحت يا حسادت زده مي شود که من يا موسسه شيدا پاسخي نمي دهد.»

وي در خصوص اجراهاي سه گروه شيدا که قرار است روزهاي 26،27 و 28 ارديبهشت در تالار کشور اجرا شود، اظهار داشت:« بيش از يک سال است که گروه هاي سه گانه شيدا به وجود آمده اند و براي اين کنسرت خود را آماده مي کنند. بانوان شيدا که زودتر از همه اين گروه ها تشکيل شد، 12 نفر عضو دارد. گروه هم نوازان شيدا بزرگتر است و 15 نفر عضو دارد و گروه بازسازي نيز 8، 9 نفر هستند. تمام قطعاتي که دو گروه اول اجرا مي کنند، جديد هستند و تاکنون شنيده نشده اند، اما قطعات گروه بازسازي، شامل قطعات دوره قاجار و بعد از آن است.»

لطفي در پاسخ به اين سوال که چرا از ميان قطعات ساخته خود که براي دوستاران موسيقي سنتي بسيار هم خاطره انگيز است، براي اين اجرا استفاده نمي کند، افزود:« بله اين معمول و منطقي است که در يک کنسرت، قطعات معروفي که قبلا اجرا شده، نواخته شود و حتي اين موضوع مطرح شد که در اجراي "بيز" يکي از قطعات خاطره انگيز قبلي اجرا شود، اما برنامه اين اجرا مشخص شده است و مي توان در کنسرت هاي بعدي اين کار را انجام داد. البته به اين شکل همان اثر با اجرايي امروزي تر و بارعاطفي و پيام تازه اجرا شود، چرا که امکان ندارد اثري با همان حال و هوا تکرار شود.»

پايه گذار گروه چاووش با بيان اينکه اگر چنين اتفاقي مي افتاد هم من راحت تر بودم و هم مردم خوشحال تر مي شدند، اضافه کرد:« آثاري مثل "ايران اي سراي اميد" خاطره شده است و نمي توان آن را به همان شکل اجرا کرد. زيرا نه من، نه آقاي شجريان و نه ساير دوستان ، همان آدم هاي سال 57 هستيم و نه شرايط اجتماعي همان شکل را داد. من معتقدم هنر در اقيانوس مردم شکل مي گيرد و شما نمي توانيد نقش هايي مجازي بسازيد.»

وي در خصوص گروه بانوان و انگيزه ايجاد اين گروه افزود:« زنان هميشه در موسيقي ما تاثيرگذار بوده اند و توانمندي هايي دارند که کمتر شناخته شده است. اصلا اين گروه که شکل گيري آن زودتر از گروه هاي ديگر اتفاق افتاد ، با اين هدف بود که بر توانايي هاي آنها متمرکز شويم. اما اينکه چرا در اين گروه از هم خوان زن استفاده نشده ، به اين دليل است که من اعتقادي به همخوان ندارم و اين درست نيست که خانم ها را چرخ درشتکه آقايان قرار دهيم. تا زماني که منع قانوني براي آواز خانم ها وجود دارد، بر خلاف ميلم از آواز آنها استفاده نمي کنم، اگرچه تلاش مي کنم که اين موانع بر طرف شود.»


پيوندهاي مرتبط:
گزارش تصويري5:32:46 AM  4/20/2008    بخش: اجتماعي      كد انحصاري: 820

تعداد نظرها تاكنون:0


نام:  

ايميل:  

سايت:  

نظر ارزشمند شما:  

 

 

 

 

 

 

 

مدير سايت   پزشکان عمومي گيلان: دكتر مهرداد ب. محمودي

نشر مطالب مندرج در سايت pezeshkanomoomigilan.ir با ذکر نشاني سايت آزاد است.

visitor: 2539231 version 4.0    Site Designer & dataBase creator: alirezatayari@gmail.com

 

Locations of visitors to this page