سايت پزشکان عمومي گيلان

خانه| نشريه | ارتباط |            لطفاً با ما همراه باشيد ... سايت در حال تکميل طراحي و اطلاعات است.

خانه

آرشيو مطالب 


علمي
صنفي
اخبار
مشاهير گيلاني
خواندني‌ها
گفت‌وگو
ادبيات
اجتماعي
مناسبت‌ها
ديدني‌ها
گيلان‌ما
انتخابات نظام پزشكي
پزشك خانواده
اقتصادي
رخ داد هاي داخلي انجمن
ده دستور آزاد مردي
16-02_dr_moshfeghi.jpg

نوشته : برتراند راسل


جناب دكتر محمودي عزيز!
با عرض سلام و تجديد ارادت!
مطالعهٔ يادداشت «آن چه براي آن زيسته ام» كه زينت بخش شماره مخصوص روز پزشك بود، مرا به اين فكر انداخت كه پيش زمينه آن يادداشت را كه نوشته اي است از «دكتر برتراند راسل» كه در 55 سال پيش تحت عنوان «ده دستور آزاد مردي» در مجله «نيويورك تايمز» به چاپ رسيد براي تكميل آشنايي و شناخت خوانندگان نشريه مجمع هماهنگي پزشكان عمومي استان گيلان، براي شما ارسال نمايم.
ضمناً گرچه در مقدمه- آنچه براي آن زيسته ام- توضيحي- از سوي سردبير- در خصوص كتاب تاريخ فلسفه غرب ؛ اثر برتراندراسل درج شده بود ولي گزارش توصيف كتاب مزبور از ديدگاه «آلبرت اينشتاين» خالي از لطف نيست. كه بلافاصله پس از «ده دستور آزاد مردي» آورده شده است.
جمعه، دوازدهم آبانماه 1385/لاهيجان، دكتر بهمن مشفقي


در 16 دسامبر 1951 ميلادي در مجله نيويورك تايمز در پاسخ به اين سوال مجله مزبور از خوانندگان كه : بهترين پاسخ به كهنه پرستي- آزاديخواهي چيست؟ پاسخ زير از سوي برتراند راسل به چاپ رسيد. البته راسل –در آن زمان يعني پنجاه و يك سال پيش- به عنوان يك معلم اين نامه را امضاء كرده بود.
او نوشت :
شايد بتوان گوهر بينش آزاد مردانه را در ده دستور نوين خلاصه كرد. اما نه به عزم آن كه اين ده دستور جانشين ده فرمان شوند، بلكه براي تكميل آن ده فرماني كه من بعنوان معلم مي‌توانم مقرر دارم به اين شرح است :
1- هيچ گاه هيچ چيز را يقين مپندار.
2- زنهار، مپندار كه كوشش براي پوشاندن حقيقت بجاست، زير بي ترديد حقيقت از پرده بيرون خواهد افتاد.
3- هرگز در پي آن مباش كه اين انديشه را كه : «بي ترديد كامياب خواهي شد» فرو خواباني.
4- هرگاه با مانعي، حتي از جانب همسر يا فرزندانت، روبرو شدي بكوش تا با دليل نه با آمريت بر آن پيروز شوي، زيرا پيروزي براساس آمريت خواب و خيال است و فريب.
5- براي آمريت ديگران حرمت قائل مباش، زيرا هميشه آمريت‌هاي متضاد وجود دارند.
6- براي از بين برد عقيده‌هايي كه به نظر مهلك مي‌رسند به قدرت دست مياز، زيرا كه اگر چنين كني آن عقيده‌ها تو را از ميان خواهند برد.
7- از داشتن عقيده اي مخالف عقيده عموم بيمناك مباش، زيرا هر عقيده اي كه امروز مورد قبول است زماني مخالف عقيده عموم بود است.
8- از مخالفت هوشيارانه بيشتر محظوظ شو تا از موافقت منفعلانه، زير اگر به هوشياري چنانكه بايد ارج بگذاري آن مخالفت به هم داستاني عميق تري خواهد انجاميد تا اين موافقت.
9- در حد وسواس جانب دار حقيقت باش، حتي اگر حقيقت مايع دردسر باشد، زيرا كوشش تو براي پوشاندن آن بيشتر موجب زحمت خواهد شد.
10- در خوشبختي كسانيكه در بهشت ديوانگان به سر مي‌برند رشك مبر، زيرا كه اين نوع زندگي را خوشبختي پنداشتن نشانه ديوانگي است.
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
دكتر بهمن مشفقي
پزشك عمومي
نشاني : لاهيجان، خ شهيد كريمي، پلاك 116
تلفن : 223343 – 0141


9:31:01 AM  12/1/2007    بخش: خواندني‌ها    منبع/نويسنده:شماره 10 و 11 نشريه شوراي هماهنگي پزشکان عمومي گيلان/دكتر بهمن مشفقي  كد انحصاري: 16

تعداد نظرها تاكنون:0


نام:  

ايميل:  

سايت:  

نظر ارزشمند شما:  

 

 

 

 

 

 

 

مدير سايت   پزشکان عمومي گيلان: دكتر مهرداد ب. محمودي

نشر مطالب مندرج در سايت pezeshkanomoomigilan.ir با ذکر نشاني سايت آزاد است.

visitor: 2539234 version 4.0    Site Designer & dataBase creator: alirezatayari@gmail.com

 

Locations of visitors to this page