سايت پزشکان عمومي گيلان

خانه| نشريه | ارتباط |            لطفاً با ما همراه باشيد ... سايت در حال تکميل طراحي و اطلاعات است.

خانه

آرشيو مطالب 


علمي
صنفي
اخبار
مشاهير گيلاني
خواندني‌ها
گفت‌وگو
ادبيات
اجتماعي
مناسبت‌ها
ديدني‌ها
گيلان‌ما
انتخابات نظام پزشكي
پزشك خانواده
اقتصادي
رخ داد هاي داخلي انجمن
وزير بهداشت:
50 درصد درآمد بيمارستان‌هاي كشور محقق نشد
A0370730.jpg

به گزارش خبرنگار اجتماعي فارس، كامران باقري لنكراني امروز در جمع خبرنگاران در محل وزارت بهداشت افزود: تعرفه‌هاي خدمات پزشكي سال گذشته حدود 11 درصد افزايش يافت اما درآمد اختصاصي بيمارستان‌ها 20 درصد رشد داشت كه ناشي از افزايش بهره‌وري و بهبود خدمات بيمارستان‌هاي دولتي است‌ زيرا از سال 84 تاكنون ضريب اشغال تخت اين بيمارستان‌ها از 54 درصد به بالاي 63 افزايش يافت.
وي گفت: در سال 74 فقط 5 درصد درآمد بيمارستان‌هاي دولتي از محل درآمد اختصاصي بود و بقيه آن با حمايت‌هاي دولت اداره مي‌شد اما اكنون قانون بودجه كشور پيش‌بيني كرده است كه بايد 50 درصد درآمد بيمارستان‌ها از محل وجوه دريافتي از مردم و بيمه‌ها بر اساس تعرفه به صورت درآمد اختصاصي باشد كه برآورد واقعي نيست.
وي افزود:‌ بسياري از بيمارستان‌هاي دولتي به خصوص در مناطق محروم حتي در شرايط فعلي كه حقوق پرسنل آن‌ها را دولت پرداخت مي‌كند، قادر به اداره خود نيستند به همين علت حمايت دولت از بيمارستان‌هاي دولتي اجتناب‌ناپذير است و طرح شكست خورده خودگرداني بيمارستان‌ها قابل قبول و ادامه نيست.
وي گفت: يكي از مباحثي كه در طرح تحول اقتصادي رئيس‌جمهوري مورد توجه قرار گرفته است اين است كه از اعتباراتي كه با اجراي اين طرح آزاد مي‌شود براي ارتقاي سطح كيفي و كمي خدمات سلامت در كشور استفاده شود.
وي افزود: از سال 84 تاكنون رويكرد اصلي وزارت بهداشت گسترش خدمات سلامت به خصوص در مناطق محروم بوده است، در بسياري از نقاط كشور كه بيمارستاني وجود نداشت از جمله شهر جاسك در استان هرمزگان اكنون بيمارستان داير شده است، همچنين تلاش شده است كه پزشكان متخصص با حقوق ثابت در اين مناطق حفظ شوند حتي اگر مراجعه كننده‌اي نباشد تا انگيزه براي مانده اين پزشكان در مناطق محروم باشد و البته در مجموع دولت حمايت‌هاي ويژه خود را براي اداره بيمارستان‌هاي مناطق محروم گسترش داده است.
وزير بهداشت درباره تصويب تعرفه‌هاي خدمات پزشكي در بخش غير‌دولتي از سوي نظام پزشكي گفت: اصل 43 قانون اساسي صراحت دارد كه تأمين سلامت مردم وظيفه دولت است و چون بازار سلامت به عدم و عدم تقارن عرضه كننده خدمات و گيرندگان آن ناقص است حضور دولت در اين بخش براي حمايت از مردم لازم است (!)
وي درباره اعلام شاخص‌هاي سلامت گفت: گزارش عملكرد دولت درباره همه شاخص‌هاي سلامت در قانون برنامه توسعه چهارم به رئيس جمهوري ارائه شده است.
وي افزود: درباره شاخص‌هاي بهداشتي مانند پوشش واكسيناسيون در رتبه زير 5 دنيا هستيم و حتي وضع ما از آمريكا هم بهتر است، مهم‌ترين مشكلات ما چالش‌هاي اقتصاد سلامت است كه بحث‌هاي كارشناسي آن مورد توافق همه كارشناسان است و هيچ كس نمي‌تواند با موضعگيري‌هاي سليقه‌اي با آن مخالفت كند، گر چه در بحث‌هايي مانند ماليات سلامت و حق سرانه بين كارشناسان اختلاف نظر هست.
باقري لنكراني همچنين با تشكر از خبرنگاران براي انتقال اخبار و اطلاعات سلامت به مردم گفت: همكاري رسانه‌ها موجب موفقيت‌هاي زيادي براي نظام سلامت بوده است كه اجراي طرح واكسيناسيون غير‌فعال هپاتيت B و كاهش مصرف روغن نباتي جامد از 85 درصد به 55 درصد طي 3 سال اخير از جمله آن است.
وي گفت: رسانه‌ها و نظام اطلاع‌رساني سلامت بايد با نوآوري در عرصه‌هاي ديگري به خصوص كنترل بيماري‌هاي غيرواگير كه بار اصلي بيماري‌ها در كشور است و بايد براي كاهش مصرف دخانيات، گسترش ورزش همگاني و اصلاح فرهنگ تغذيه تلاش بيش‌تري شود.

8:56:41 AM  8/10/2008    بخش: صنفي      كد انحصاري: 1396

تعداد نظرها تاكنون:0


نام:  

ايميل:  

سايت:  

نظر ارزشمند شما:  

 

 

 

 

 

 

 

مدير سايت   پزشکان عمومي گيلان: دكتر مهرداد ب. محمودي

نشر مطالب مندرج در سايت pezeshkanomoomigilan.ir با ذکر نشاني سايت آزاد است.

visitor: 2539222 version 4.0    Site Designer & dataBase creator: alirezatayari@gmail.com

 

Locations of visitors to this page