سايت پزشکان عمومي گيلان

خانه| نشريه | ارتباط |            لطفاً با ما همراه باشيد ... سايت در حال تکميل طراحي و اطلاعات است.

خانه

آرشيو مطالب 


علمي
صنفي
اخبار
مشاهير گيلاني
خواندني‌ها
گفت‌وگو
ادبيات
اجتماعي
مناسبت‌ها
ديدني‌ها
گيلان‌ما
انتخابات نظام پزشكي
پزشك خانواده
اقتصادي
رخ داد هاي داخلي انجمن
رييس كميسيون بهداشت و درمان مجلس عنوان كرد:
ضرورت افزايش اعتبارات حوزه سلامت كشور
تشكيل كميته اصلاح ساختار و مديريت نظام سلامت در كميسيون بهداشت مجلس
Multimedia-pics-1386-5-Politic-139-1.jpg

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، سيد شهاب‌الدين صدر امروز در جمع خبرنگاران گفت: به منظور پيشبرد مباحث و اولويت‌هاي كميسيون بهداشت و درمان مجلس، روز گذشته تشكيل پنج كميته تخصصي (كميته سلامت، كميته آموزش و پژوهش، كميته رفاه و بيمه‌هاي اجتماعي، كميته‌اي براي تطبيق سياست‌هاي بهداشت و درمان با سياست‌ها و قوانين كلي و كميته اصلاح ساختار و مديريت) در اين كميسيون تصويب شد.

وي اعضاي كميسيون بهداشت و درمان مجلس را 21 نفر عنوان كرد و گفت: اعضاي كميسيون بهداشت مجلس ميان اين كميته‌هاي تخصصي تقسيم شده و در زمينه زمان‌بندي و گردش كاري نيز توافق‌هاي لازم انجام شده است.

ضرورت افزايش اعتبارات حوزه سلامت كشور

دكتر صدر اعتبارات حوزه سلامت كشور را يكي از مشكلات موجود عنوان كرد و دراين باره تصريح كرد: اعتبارات حوزه سلامت تكاپوي نيازهاي بهداشت و درمان و سلامت كشور نيست؛ به اين ترتيب به منظور پاسخگو بودن خدمات بهداشتي – درماني گسترده‌اي كه در حال حاضر با كيفيت بالا ارايه مي‌شود، بايد اين اعتبارات افزايش مناسبي داشته باشد. در اين زمينه جمع‌بندي‌هاي كميته‌هاي تخصصي به كميسيون بهداشت و درمان ارايه مي‌شود.

تشكيل كميته اصلاح ساختار و مديريت نظام سلامت در كميسيون بهداشت مجلس

وي نگاه كلان به ساختار بهداشت و درمان و مديريت حوزه سلامت در كشور را يكي از مباحث مورد نظر اعضاي كميسيون بهداشت و درمان مجلس عنوان كرد و گفت: انتقال شوراي عالي بيمه به وزارت رفاه و تداخل در مسووليت‌ها، از جمله نگراني‌هاي اعضاي كميسيون بهداشت و درمان است. بنابراين با توجه به مشكلاتي كه ميان وزارت بهداشت، وزارت رفاه و تامين اجتماعي و سازمان‌هاي مختلف در عرصه سياستگذاري و اجرا وجود دارد، به منظور بررسي دقيق اين مشكلات كميته اصلاح ساختار و مديريت نظام سلامت تشكيل شد.

لزوم كاهش سهم مردم در هزينه‌هاي درماني به پايين‌تر از 30 درصد

رييس كميسيون بهداشت و درمان مجلس با بيان اين كه تا پايان برنامه فعلي بايد بارهزينه‌هاي درماني كه به مردم تحميل مي‌شود به پايين‌تر از30 درصد كاهش يابد، افزود: در حال حاضر بيش از 60 درصد بار هزينه‌هاي درماني به مردم تحميل مي‌شود. همچنين سازمان بهداشت جهاني 150 شاخص براي سلامتي در نظر گرفته كه نحوه تغيير روند اين شاخص‌ها طي چند سال اخير از دغدغه‌هاي اعضاي كميسيون بهداشت و درمان است. در اين شاخص‌ها جنبه‌هاي مختلفي مانند نرخ رشد جمعيت، اميد به زندگي، مرگ و مير مادران و نوزادان و غيره در نظر گرفته شده است. در اين زمينه ارايه شاخص‌هاي مورد نظر از وزارت بهداشت درخواست شده است.

توجه كميسيون بهداشت و درمان مجلس به افزايش قيمت داروها

وي با اشاره به مسايل و مشكلات مطرح در زمينه دارو گفت: گروهي از داروهاي ضروري تحت پوشش بيمه‌ نيستند. با توجه به اين كه هر ساله قيمت داروها افزايش مي‌يابد هزينه زيادي در اين زمينه به مردم تحميل مي‌شود. كميسيون بهداشت و درمان به اين موضوع نيز توجه دارد.

نبايد دغدغه‌اي براي درمان جامعه كارگري وجود داشته باشد

دكتر صدر در ادامه در رابطه با مديريت بيمارستان‌ها نيز تصريح كرد: اجراي طرح خودگراني بيمارستان‌ها از سال 70 در بيمارستان‌هاي دولتي و دانشگاهي، به دليل كمبود اعتبارات نارسايي‌هايي را در ارايه خدمت به مردم به دنبال داشته، در اين زمينه وزارت و رفاه و سازمان تامين اجتماعي طرح خودگرداني بيمارستان‌ها را به پايلوت در شهرستان قائم‌شهر اجرا كرده، با توجه به آن كه بيمارستان‌هاي تامين اجتماعي در حال حاضر فرانشيزي دريافت نمي‌كنند و جامعه كارگري كشور هم حدود 26 ميليون نفر را تحت پوشش دارد نبايد دغدغه‌اي براي درمان خانواده جامعه كارگري وجود داشته باشد.

سرانه درمان در بودجه حدود 50 درصد حداقل سرانه كارشناسي است

وي در ادامه گفت: در كميسيون بهداشت و درمان مجلس تلاش مي‌شود تا تعريف صحيحي از سهم سلامت از درآمد ناخالص داخلي ارايه شود. وزارت بهداشت نيز بايد در جهت تعيين حد متعارف طبق برنامه تلاش كند. در حال حاضر سرانه كل درمان حدود 50 درصد حداقل سرانه كارشناسي است؛ به اين معني كه كارشناسي سرانه درمان حدود 9 هزار و 600 تومان بوده اما سرانه درمان در بودجه سال 87 حدود 5 هزار و پانصد تومان در نظر گرفته شده است.

سرانه درمان در حد واقعي و پاسخگو در نظر گرفته شود

به گزارش ايسنا، دكتر صدر دراين باره ادامه داد: به اين ترتيب صندوق درمان بيمارستان‌هاي عمومي و دولتي پاسخگو نخواهند بود. اين در حالي است كه 80 درصد خدمات بستري در بيمارستان‌هاي دولتي ارايه مي‌شود؛ بنابراين در صورتي كه بيمارستان‌هاي دولتي گردش مالي صحيح و اعتبارات لازم را نداشته باشند، نارضايتي مردم را به دنبال خواهد داشت. به اين ترتيب ابتدا بايد سهم سلامت از درآمد ناخالص داخلي مشخص و سپس سرانه درمان در حدي واقعي و پاسخگو در نظر گرفته شود.

وي با اشاره به مديريت منابع موجود گفت: مديريت‌ها در بخش‌هاي مختلف دانشگاه‌هاي علوم پزشكي و بيمارستان‌ها بايد توانمند و پاسخگو به كليه مشكلات باشد. در اين زمينه كميته‌هاي تخصصي كميسيون بهداشت و درمان براي رسيدگي به اين مسايل طراحي شده است.

امكان بازديد سرزده از مراكز درماني

به گفته دكتر صدر، يكي از مباحثي كه در مجلس هشتم به صورت پررنگ به آن پرداخته شد بحث نظارت است. در اين زمينه امكان بازديد سرزده از مراكز درماني مختلف وجود دارد. اين موضوع به صورت جدي در كميسيون بهداشت و درمان مطرح شده و براي نظارت به پروژه‌ها، سركشي به مراكز بهداشتي – درماني و حوزه‌هاي مختلف بهداشت و درمان برنامه‌ريزي مي‌شود.

رييس كميسيون بهداشت و درمان مجلس از مطرح شدن لايحه‌اي با عنوان «اختصاص ده درصد از اعتبارات نوسازي شهرداري‌ها براي دفن زباله‌هاي شهري و پسماندهاي صنعتي» در مجلس خبر داد و گفت: كليات اين لايحه مورد تصويب كميسيون قرار گرفت اما در متن آن مشكلاتي وجود داشت كه مقرر شد با هماهنگي وزارت بهداشت و شهرداري‌ها ضمن تامين هزينه‌هاي اين كار، اين طرح به نحوي دنبال شود كه همه هزينه‌ها به بيمارستان يا بخش خصوصي مسوول انجام آن تحميل نشود.

منبع:ايسنا

9:04:31 AM  8/6/2008    بخش: صنفي      كد انحصاري: 1375

تعداد نظرها تاكنون:0


نام:  

ايميل:  

سايت:  

نظر ارزشمند شما:  

 

 

 

 

 

 

 

مدير سايت   پزشکان عمومي گيلان: دكتر مهرداد ب. محمودي

نشر مطالب مندرج در سايت pezeshkanomoomigilan.ir با ذکر نشاني سايت آزاد است.

visitor: 2539292 version 4.0    Site Designer & dataBase creator: alirezatayari@gmail.com

 

Locations of visitors to this page