سايت پزشکان عمومي گيلان

خانه| نشريه | ارتباط |            لطفاً با ما همراه باشيد ... سايت در حال تکميل طراحي و اطلاعات است.

خانه

آرشيو مطالب 


علمي
صنفي
اخبار
مشاهير گيلاني
خواندني‌ها
گفت‌وگو
ادبيات
اجتماعي
مناسبت‌ها
ديدني‌ها
گيلان‌ما
انتخابات نظام پزشكي
پزشك خانواده
اقتصادي
رخ داد هاي داخلي انجمن
مسوول شوراي عالي داروخانه‌ها:
ايجادداروخانه‌هاي معين درسطح شهربامخالفت داروسازان مواجه مي‌شود
Multimedia-pics-1384-5-Social-83.jpg

مسوول شوراي عالي داروخانه‌ها با تاكيد بر اين كه هيچ سازماني نمي‌تواند بدون رعايت آيين‌نامه‌ها و قوانين وزارت بهداشت نسبت به تاسيس داروخانه اقدام كند، ابراز عقيده كرد: تاسيس «داروخانه‌هاي معين» در سطح شهر از سوي سازمان تامين اجتماعي، با مخالفت صريح تمام داروسازان و انجمن‌هاي داروسازي كشور مواجه خواهد شد.

دكتر مژدهي آذر، عضو هيات مديره انجمن داروسازان ايران در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) خاطرنشان كرد: در اساس‌نامه تاسيس بيمارستان‌ها مواردي مانند راديولوژي، آزمايشگاه و داروخانه پيش بيني شده و هر بيمارستان بايد از اين امكانات برخوردار باشد. اين در حاليست كه حتي تاسيس داروخانه در درمانگاه‌ها با مجوز دكتر داروساز امكان‌پذير است.

طبق قانون، سازمان تامين اجتماعي تنها مي‌تواند در بيمارستان‌هاي خود داروخانه تاسيس كند

وي با تاكيد بر اينكه بر اساس قانون، سازمان تامين اجتماعي نمي‌تواند در سطح شهر نسبت به تاسيس داروخانه اقدام كند، افزود: اين سازمان تنها مي‌تواند در بيمارستان‌هاي خود، داروخانه تاسيس كرده و به بيمه‌شدگان سازمان تامين اجتماعي سرويس ارائه دهد. اقداماتي از اين قبيل بايد در كميسيون ماده 20 وزارت بهداشت بررسي شود؛ چرا كه وزارت بهداشت براي تاسيس داروخانه توسط ارگان‌ها و سازمان‌هاي مختلف آيين‌نامه‌هاي خاص خود را دارد.

دكتر مژدهي آذر با بيان اينكه در حال حاضر داروخانه‌ها با 30 درصد فرانشيز خدمات خود را ارايه مي‌دهند و سهم مردم از خدمات بهداشتي درماني حدود 70 درصد است، ادامه داد: در برنامه توسعه چهارم، عكس اين مطلب يعني 30 درصد سهم مردم و 70 درصد سهم دولت پيش بيني شده است. به اين ترتيب اگر سازمان تامين اجتماعي با 10 درصد فرانشيز قادر به ارايه خدمت است، بهتر است در جهت اجرايي كردن قانون مزبور و با رعايت مصوبه‌هاي وزارت بهداشت، اين طرح را در تمام داروخانه‌ها اجرا كند.

با فعاليت داروخانه‌هاي دولتي و دانشگاهي، فعاليت سازمان تامين اجتماعي در اين زمينه ضرورتي ندارد

وي با بيان اين كه هدف سازمان تامين اجتماعي از تاسيس داروخانه معين با 10 درصد فرانشيز در سطح استان‌ها بايد مشخص شود، گفت: داروخانه‌هاي دولتي و دانشگاهي در اغلب استان‌هاي كشور مشغول فعاليت و ارايه خدمت هستند؛ بنابراين تاسيس داروخانه از سوي سازمان تامين اجتماعي ضرورتي ندارد.

تاسيس داروخانه از سوي سازمان تامين اجتماعي، محدود شدن فعاليت بخش خصوصي را در پي دارد

مسوول شوراي عالي داروخانه‌ها اين اقدام سازمان تامين اجتماعي را نوعي تداخل در فعاليت‌هاي بخش خصوصي عنوان كرد و به ايسنا گفت: يكي از دلايلي كه سيستم دارويي و نظام توزيع دارو در كشور به بن بست رسيده از آن جهت است كه تمام امور دارويي كشور در اختيار سازمان‌هاي دولتي بوده و بخش خصوصي شاخه بسيار ضعيفي از آن را تشكيل مي‌دهد. اين طرح سازمان تامين اجتماعي محدود شدن هر چه بيشتر فعاليت بخش خصوصي در صنايع دارويي را به دنبال دارد؛ بنابراين اجرايي شدن اين طرح يك فاجعه در امور دارويي كشور است.

گفتني است؛ چندي پيش معاون هماهنگي و نظارت وزارت رفاه از تاسيس داروخانه‌هاي معين در 40 استان كشور توسط سازمان تامين اجتماعي خبر داده بود كه بر اساس آن مقرر شده داروخانه‌هاي معين در شهرستان‌هايي كه مراكز ملكي براي ارايه خدمات رايگان به بيمه شدگان تامين اجتماعي وجود ندارد ايجاد شود. اين مراكز در مرحله نخست در تمام شهرهاي بدون مركز ملكي در پنج استان يزد، كهگيلويه و بويراحمد، قزوين، كرمانشاه و مازندران اجرا مي‌شود.

بر اساس اين خبر، در اين مراكز، بيمه‌شده فقط 10 درصد از حق ويزيت يا نرخ دارو را به عنوان فرانشيز سهم بيمه شده پرداخت مي‌كند.

منبع:ايسنا

6:53:06 AM  8/6/2008    بخش: صنفي      كد انحصاري: 1374

تعداد نظرها تاكنون:0


نام:  

ايميل:  

سايت:  

نظر ارزشمند شما:  

 

 

 

 

 

 

 

مدير سايت   پزشکان عمومي گيلان: دكتر مهرداد ب. محمودي

نشر مطالب مندرج در سايت pezeshkanomoomigilan.ir با ذکر نشاني سايت آزاد است.

visitor: 2539241 version 4.0    Site Designer & dataBase creator: alirezatayari@gmail.com

 

Locations of visitors to this page