سايت پزشکان عمومي گيلان

خانه| نشريه | ارتباط |            لطفاً با ما همراه باشيد ... سايت در حال تکميل طراحي و اطلاعات است.

خانه

آرشيو مطالب 


علمي
صنفي
اخبار
مشاهير گيلاني
خواندني‌ها
گفت‌وگو
ادبيات
اجتماعي
مناسبت‌ها
ديدني‌ها
گيلان‌ما
انتخابات نظام پزشكي
پزشك خانواده
اقتصادي
رخ داد هاي داخلي انجمن
رئيس مركز توسعه شبكه وزارت بهداشت در گفت‌و‌گو با فارس:
300 پزشك خانواده از روستاها ريزش كرد
A021512sd4.jpg

محمداسماعيل مطلق در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعي فارس‌ افزود: براي اجراي طرح پزشك خانواده و نظام ارجاع، وزارت بهداشت متولي برنامه‌ريزي، ارائه خدمت و تعيين دستور‌العمل‌هاي اجرايي است اما اعتبارات و بودجه اجراي اين طرح در اختيار وزارت رفاه و سازمان‌هاي بيمه‌گر است به همين علت، اين طرح بر اساس توافق و تفاهمنامه بين وزارت رفاه و وزارت بهداشت در هر سال اجرا مي‌شود.
وي گفت: سال گذشته اين تفاهم‌نامه در تاريخ 31 خرداد امضا شد كه دير بود به همين علت براي جبران اين تأخير در سال 87، كارگروه‌هايي بين دو وزارتخانه با حضور كارشناسان وزارت بهداشت و وزارت رفاه از بهمن 86 تشكيل شد و تاكنون 2 بار متن توافقنامه به امضاي كارشناسان دو طرف رسيده است اما وزير رفاه امضا نكرده است.
وي افزود: مهم‌ترين اختلاف 2 دستگاه در اجراي اين طرح، تأمين منابع مالي، تغيين سرانه هر فرد تحت پوشش و فقدان درك متقابل و يكسال از اين طرح است.
وي گفت: در مورد سرانه هر فرد، پيشنهاد سرانه 13 هزار تومان براي هر فرد حتي به تائيد و امضاي رئيس سازمان بيمه خدمات درماني به عنوان وزير رفاه رسيد اما وزير رفاه امضا نكرد، از آن زمان تاكنون بحث‌هاي مفصلي درباره تعيين سرانه شده است تا سرانجام در آخرين متن تفاهمنامه كه حدود يك ماه پيش با امضاي كارشناسان دو طرف و حتي رئيس سازمان بيمه خدمات درماني و پس از آن وزير بهداشت به دفتر وزير رفاه رفته است سرانه 9 هزار و 700 تومان تعيين شد كه هنوز اين تفاهمنامه نيز به امضاي وزير رفاه نرسيده است.
وي افزود: تأخير 5 ماهه در امضاي تفاهم‌نامه پزشك خانواده باعث ريزش و خروج حدود 300 پزشك خانواده از اين طرح طي 3 ماه گذشته شده است كه بيشترين ميزان آن در استان‌هاي محروم، آذربايجان شرقي و مازندران بوده است، آن در فصلي از سال كه انتظار افزايش و جذب پزشك خانواده را داشتيم.
وي گفت: تا اواخر سال گذشته حدود 5 هزار و 700 پزشك خانواده در روستاها و شهرهاي زير 20 هزار نفر كشور در طرح پزشك خانواده فعال بودند اما اين ميزان اكنون به 5 هزار و 500 پزشك كاهش يافته است، در حالي كه براي تكميل اين طرح بايد حداقل 6 هزار و 700 پزشك خانواده را در اين مناطق مستقر كنيم.
وي افزود: حدود 250 مركز دورافتاده و محروم در كشور وجود دارد كه هيچ پزشكي حاضر به رفتن به آن مناطق نيست و بايد در آنجاها طرح اقماري را اجرا كنيم به اين ترتيب كه دو تيم پزشك خانواده مسئوليت هر يك از اين مناطق را به عهده بگيرند و هر كدام 15 روز مستقر باشند اما هر كدام حقوق كامل بگيرند، كه به دليل تأمين نشدن منابع وزارت رفاه با اجراي اين طرح موافقت نكرده است و اين مناطق هنوز فاقد پزشك خانواده هستند.
مطلق اضافه كرد: غير از اين مناطق حدود 1100 پزشك خانواده نيز براي مناطق ديگر روستايي كمبود داريم بنابراين براي كامل شدن اين طرح در روستاها حداقل نيازمند جذب 1500 پزشك خانواده جديد هستيم كه بايد منابع آن تأمين شود.
رئيس مركز توسعه شبكه و ارتقاي سلامت وزارت بهداشت تأكيد كرد: اجراي پزشك خانواده در شهرها كه تكليف قانوني دولت و مورد تأكيد رئيس‌جمهور است در گام اول بايد روستاها موفق شود و براي رسيدن به موفقيت اين طرح در روستاها نيازمند همكاري و احساس مسئوليت تمام دستگاه‌هاي مسئول هستيم.
وي گفت:‌ طرح پزشك خانواده تنها راه اصلاح نظام سلامت و عادلانه شدن اين سيستم است، بر اساس آخرين اخبار ما وزير رفاه قول داده است كه شنبه آينده تفاهمنامه پزشك خانواده را امضا كند كه اميداريم عملي شود.
عبدالرضا مصري، وزير رفاه هفته گذشته در پاسخ به پرسش خبرنگار اجتماعي فارس در حاشيه همايش مددكاري اجتماعي گفت: تفاهم‌نامه پزشك خانواده را امضا كردم.

7:20:29 AM  7/26/2008    بخش: صنفي      كد انحصاري: 1314

تعداد نظرها تاكنون:0


نام:  

ايميل:  

سايت:  

نظر ارزشمند شما:  

 

 

 

 

 

 

 

مدير سايت   پزشکان عمومي گيلان: دكتر مهرداد ب. محمودي

نشر مطالب مندرج در سايت pezeshkanomoomigilan.ir با ذکر نشاني سايت آزاد است.

visitor: 2539140 version 4.0    Site Designer & dataBase creator: alirezatayari@gmail.com

 

Locations of visitors to this page