سايت پزشکان عمومي گيلان

خانه| نشريه | ارتباط |            لطفاً با ما همراه باشيد ... سايت در حال تکميل طراحي و اطلاعات است.

خانه

آرشيو مطالب 


علمي
صنفي
اخبار
مشاهير گيلاني
خواندني‌ها
گفت‌وگو
ادبيات
اجتماعي
مناسبت‌ها
ديدني‌ها
گيلان‌ما
انتخابات نظام پزشكي
پزشك خانواده
اقتصادي
رخ داد هاي داخلي انجمن
رئيس اداره ايدز وزارت بهداشت در گفت‌و‌گو با فارس:
A0245933.jpg

خبرگزاري فارس: رئيس اداره ايدز وزارت بهداشت گفت: انگ و تبعيض عليه بيماران مبتلا به ايدز مهمترين مانع كنترل اين بيماري است و بر اساس بخشنامه معاون رئيس جمهوري در سال 81 هيچ كارفرمايي در كشور حق اخراج اين بيماران را ندارد.


عباس صداقت در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعي فارس، افزود: اساس اجراي موفق برنامه‌هاي كنترل ايدز در همه كشورها اين است كه انگ و تبعيض در قبال افراد مبتلا به ويروس ايدز وجود نداشته باشد و با اين افراد بايد مانند همه شهروندان عادي كه ممكن است بيمار باشند برخورد شود نه افراد مجرم و خطرناك.
وي گفت: متاسفانه باورهاي غلط، انگ و تبعيض عليه اين بيماران در بسياري از كشورها و از جمله ايران وجود دارد، بسياري از مردم تصور مي كنند همه اين بيماران انسان‌هايي مجرم هستند در حالي كه اكثر اين بيماران در زماني كه به ويروس اين بيماري گرفتار شدند، از روش انتقال اين بيماري آگاه نبودند و اگر مي‌دانستند قطعاً امروز بيمار نمي‌شدند و اين ضعف اطلاع رساني در جامعه است كه موجب ابتلاي آنان به HIV شده است.
وي افزود: در بسياري از كشورهاي پيشرفته توانسته‌اند، با اطلاع رساني مناسب و مستمر انگ و تبعيض عليه بيماران مبتلا به ايدز را از بين ببرند و همين امر عامل موفقيت آنها در كنترل اين بيماري است، افراد مبتلا به اين ويروس بايد اعتماد به نفس كافي را براي حضور در جامعه و كار و فعاليت داشته باشند و مردم نيز بايد بدانند كه اين بيماري از طريق مراودات روزمره مانند همنشيني در اتوبوس، تاكسي، حمام عمومي، استخر، دست دادن، روبوسي كردن و حتي نيش حشرات منتقل نمي‌شود.
وي گفت: راه‌هاي انتقال اين بيماري مشخص است و شامل رابطه جنسي غير ايمن، استفاده از سرنگ مشترك، استفاده از فرآورده‌هاي خوني آلوده و از مادر به جنين است، بنابراين عموم مردم كشور تنها با رعايت 2 نكته بهداشتي يعني استفاده نكردن از سرنگ مشترك و برقرار نكردن رابطه جنسي بدون كاندوم‌هاي ايمن هرگز به اين بيماري مبتلا نمي‌شوند به خصوص اينكه ضريب ايمني فرآورده‌هاي خوني در كشور ما نيز بسيار بالاست و امكان ابتلا از اين طريق نيز در حد صفر است.
صداقت اضافه كرد:‌ خوشبختانه از حدود 3 سال پيش اطلاع رساني در مورد بيماري ايدز و روش‌هاي انتقال آن از سوي رسانه‌ها در كشورما بهتر شده است و همين امر از بار رواني انگ اين بيماري كاسته است اما هنوز انگ و تبعيض عليه اين بيماران وجود دارد و بايد براي تغيير باورهاي غلط در كشور يك كار مستمر براي رساندن اطلاعات درست در مورد اين بيماري از سوي رسانه‌ها انجام شود همان طور كه در مورد استفاده از كمربند ايمني در خودروها انجام شد و تا حدي موفق بود.
رئيس اداره ايدز وزارت بهداشت گفت: وجود قوانين مناسب در كشور نيز ضرورت ديگري است كه براي انگ زدايي و رفع تبعيض عليه بيماران مبتلا به ويروس ايدز در هر كشوري بايد باشد، خوشبتختانه از اين نظر قوانين نسبتاً خوبي داريم كه بايد بيشتر اطلاع رساني شوند.
وي افزود: يكي از اين مقررات بخشنامه معاون اول رئيس جمهوري در سال 81 است كه بر اساس آن هيچ كارفرمايي در كشور حق اخراج كاركنان خود را به علت ابتلا به ويروس ايدز ندارد، قوه قضائيه نيز 2 بخشنامه‌ در اين باره دارد يكي عدم ممانعت از توزيع سرنگ يكبار مصرف و كاندوم بر اساس برنامه كاهش آسيب و ديگري ممنوعيت جداكردن مجرمان مبتلا به ويروس ايدز در زندان‌هاست.
وي ادامه داد: وزارت آموزش و پرورش نيز طي بخشنامه‌اي به همه مدارس ابلاغ كرده است كه ثبت نام دانش آموزان مبتلا به ويروس ايدز اجباري است و هيچ مدرسه‌اي حق ثبت نام نكردن اين افراد را ندارد، همچنين بر اساس مقرارت موجود انجام آزمايش ايدز قبل از صدور رواديد مهاجرت نيز ممنوع است.


منبع:فارس

8:31:46 AM  7/25/2008    بخش: صنفي      كد انحصاري: 1309

تعداد نظرها تاكنون:0


نام:  

ايميل:  

سايت:  

نظر ارزشمند شما:  

 

 

 

 

 

 

 

مدير سايت   پزشکان عمومي گيلان: دكتر مهرداد ب. محمودي

نشر مطالب مندرج در سايت pezeshkanomoomigilan.ir با ذکر نشاني سايت آزاد است.

visitor: 2539195 version 4.0    Site Designer & dataBase creator: alirezatayari@gmail.com

 

Locations of visitors to this page