سايت پزشکان عمومي گيلان

خانه| نشريه | ارتباط |            لطفاً با ما همراه باشيد ... سايت در حال تکميل طراحي و اطلاعات است.

خانه

آرشيو مطالب 


علمي
صنفي
اخبار
مشاهير گيلاني
خواندني‌ها
گفت‌وگو
ادبيات
اجتماعي
مناسبت‌ها
ديدني‌ها
گيلان‌ما
انتخابات نظام پزشكي
پزشك خانواده
اقتصادي
رخ داد هاي داخلي انجمن
رخدادهای تازه در
وزارت بهداشت!
دکتر مهرداد ب . محمودی
به نقل از ماهنامه ره‌آوردگیل، شماره 9؛ دی ماه 91
dr_mahmoodi.jpg

1. خانم دکتر وحید دستجردی به عنوان نخستین زنی که پس از انقلاب توانست بر صندلی یکی از وزارت‌خانه‌های بسیار مهم در جمهوری اسلامی ایران بنشیند، متأسفانه نتوانست کارنامه‌ی درخشانی در عرصه اجرایی از خود در این وزارتخانه برجای بگذارد. اما این، همه‌ی آن چیزی نبود که باعث شد تا ایشان را با این شتاب و این چنین ناگهانی از وزارت بهداشت کنار بگذارند.

به گمان نگارنده آنچه اسباب برکناری شتاب‌زده‌ی خانم وزیر شد، عدم آگاهی ایشان به عمق اختلاف‌های اخیراً تعمیق شده میان برادران لاریجانی از یکسو و احمدی‌نژاد از سوی دیگر بود و نه هیچ چیز دیگر.

اختلاف برادران لاریجانی با احمدی‌نژاد به ویژه هنگامی عمیق‌تر شد که احمدی‌نژاد برادر بزرگ‌تر لاریجانی‌ها را به زمین‌خواری کلان هفت‌هزار میلیارد تومانی (و آن‌هم در مقام مقایسه با اختلاس سه هزار میلیارد تومانی پرونده موسوم به پرونده بانک صادرات) متهم کرد و خانم دکتر دستجردی بی‌توجه به این جنگ برخاسته هم‌چنان به حمایت خود از برادر کوچک‌تر لاریجانی‌ها که ریاست دانشگاه تهران را بر عهده داشت، پای فشرد!

آنچه این گمانه‌زنی را به یقین نزدیک می‌کند این است که آقای احمدی‌نژاد همین یک‌ماه پیش هنگام افتتاح پروژه‌ای در گرگان، خانم دکتر دستجردی را نه تنها بهترین وزیر کابینه‌ی خود بلکه حتی تنها وزیر مرد کابینه‌ی خود معرفی کرد!

با شناختی که از رفتارهای احمدی‌نژاد طی قریب به هشت سال در دست است، مسلماً انتظاری غیر از این، یعنی برکناری خانم دستجردی نمی‌باید داشت، که احمدی‌نژاد او را با این کلمات فوق‌العاده مورد ستایش قرار دهد ولی خانم وزیر در کنار و یا همراه مخالفان او قرار گیرد.

استدلال طرفداران خانم وزیر در مجلس و به ویژه کمیسیون بهداشت، مبنی بر آن بود ‌که انتقادات خانم دکتر از عدم تخصیص ارز مرجع به داروهای مورد نیاز مردم از سوی بانک مرکزی موجب خشم احمدی‌نژاد، آن‌هم در حالی‌که تنها شش‌ماه به پایان دولت ایشان باقی مانده است شده. این امر اگرچه ممکن است به آتش خشم احمدی‌نژاد دامن زده باشد، اما مهم‌ترین عامل برکناری خانم وحید دستجردی نیست.

2. اما هدف نگارنده از نگاشتن این مقدمه که بسیار طولانی هم شد این نبود که علت برکناری خانم دکتر وحید دستجردی را توضیح و تحلیل کند. آنچه اسباب نوشتن این یادداشت شد حادثه‌ی مهم‌تری است که پس از برکناری خانم دکتر دستجردی در وزارت بهداشت رخ داده است و آن برگماری دکتر طریقت بر رأس این وزارتخانه‌ی بسیار مهم است! رخدادی بسیار شگفت‌انگیزتر از برکناری خانم دکتر دستجردی. به ویژه این‌که جامعه‌ی پزشکی روزهائی را سپری می‌کند که یکی از مهم‌ترین طرح‌های ملی در حوزه‌ی سلامت طی 33 سال اخیر (یعنی اجرای طرح پزشک‌خانواده) در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد.

چرا؟!.

زیرا دکتر طریقت را همه‌ی کارشناسان دولتی و غیر دولتی حوزه‌ی سلامت، به ویژه پزشکانی که با طرح پزشک خانواده‌ی کمیته‌ی امداد همکاری دارند به خوبی می‌شناسند و همه می‌دانند که دیدگاه دکتر طریقت برای اجرای طرح پزشک خانواده صد و هشتاد درجه با طرح 02 وزارت بهداشت تفاوت دارد.

دکتر طریقت باورهای خود در مورد چگونگی اجرای طرح پزشک خانواده را نه تنها در کمیته‌ی ‌امداد به اجرا گذاشت بلکه وی بارها و بارها دیدگاه‌های ویژه (و به گمانم صحیح) خود را در برنامه‌های مختلف تلویزیونی به ویژه در شبکه‌ی خبر (برنامه نبض) ابراز داشته است.

دیدگاه دکتر طریقت در مورد اجرای طرح پزشک خانواده همواره دیدگاهی منطقی، نزدیک به دیدگاه انجمن پزشکان عمومی ایران و همیشه مبتنی بر سطح‌بندی خدمات درمانی مطابق با طرح سطح‌بندی خدمات درمانی مصوب مجلس شورای اسلامی در سال 1374 بوده است و نه طرح عجولانه و نسنجیده‌ی دکتر پزشکیان در سال 1383.

آن طرح (طرح مصوب مجلس شورای اسلامی در سال 1374) که بنا بود در چند استان به صورت پایلوت اجرا شده و سپس نتایج آن اعلام شود و پس از بازبینی نتایج و رفع نقایص به طور سراسری اجرا شود. متأسفانه (به دلیل برخی کارشکنی‌های تنگ‌نظرانه از سوی برخی که در رأس امور در استان‌ها بودند و به اشتباه طرح سطح‌بندی خدمات درمانی را به سود خویش نمی‌دیدند) اجرا نشد اما دکتر طریقت توانست همان طرح را در کمیته‌ی امداد نه تنها به صورت پایلوت بلکه به طور کامل اجرا کند. (البته با ایراداتی جزئی و صد البته قابل برطرف شدن)

پس از انتصاب دکتر طریقت اخیراً دو خبر بسیار مهم و خوشحال‌کننده در رسانه‌ها منتشر شده و با شادمانی میان کارشناسان دلسوز حوزه‌ی سلامت دهان به دهان می‌شود!… خبر نخست این‌که دکتر طریقت “طرح 02″ را واجد مشکلات بسیار دانسته و دستور توقف اجرای این طرح تا برطرف شدن کامل ایرادات آن را داده است! و این درخواستی بود که در گردهمایی رؤسا و پیش‌کسوتان انجمن پزشکان عمومی ایران که به دعوت دکتر هویدا در سالن اجتماعات سازمان نظام‌پزشکی کشور تشکیل شده بود، مطرح و به اتفاق آراء تصویب شد. همین درخواست یک هفته بعد طی نشست مجمع عمومی سازمان نظام‌پزشکی کشور نیز مورد تأیید و درخواست قرار گرفت و در بیانیه‌ی پایانی آن نیز آمد و خبر دوم این‌که معاون درمان وزارت بهداشت (دکتر امامی رضوی) طی مصاحبه‌ای با رسانه‌ها مژده داده است که بزودی شاهد تغییرات اساسی و مهمی در شیوه‌ی اجرای طرح پزشک خانواده در سراسر کشور خواهیم بود!…

این‌که مضمون و محمل این تغییرات چیست؟ متأسفانه و مانند همیشه گویا قرار است تا لحظه‌ی آخر از دید کارشناسان پنهان بماند! اما آن‌چه مسلم است این‌که اگر دکتر طریقت هم‌چنان بر باورهای پیشین خود باورمند باقی مانده باشد و در رأس وزارت بهداشت نیز دوام آورده و باقی بماند، ما مسلماً شاهد تغییرات چشمگیر و مثبتی در اجرای طرح پزشک خانواده خواهیم بود! زیرا با شناختی که از دیدگاه‌های دکتر طریقت وجود دارد جای امیدواری بسیار است که او نیز «طرح ناقص الخلقه‌ی 02» را که تا همین امروز خسارات جدی و بسیاری را در استان‌های فارس و مازندران (استان‌های پایلوت) از خود برجای گذاشته است، کاملاً به کناری گذاشته شده و طرحی جدید را که با همان دیدگاه‌های دکتر طریقت در کمیته‌ی امداد هم‌خوانی دارد و البته این‌بار با کمک کارشناسان انجمن پزشکان عمومی ایران و سازمان نظام‌پزشکی می‌باید که بازنویسی شده و تکمیل شود و به اجرا گذاشته شود.

12:52:48 PM  12/14/2014    بخش: اخبار      كد انحصاري: 12940

تعداد نظرها تاكنون:0


نام:  

ايميل:  

سايت:  

نظر ارزشمند شما:  

 

 

 

 

 

 

 

مدير سايت   پزشکان عمومي گيلان: دكتر مهرداد ب. محمودي

نشر مطالب مندرج در سايت pezeshkanomoomigilan.ir با ذکر نشاني سايت آزاد است.

visitor: 2518563 version 4.0    Site Designer & dataBase creator: alirezatayari@gmail.com

 

Locations of visitors to this page