سايت پزشکان عمومي گيلان

خانه| نشريه | ارتباط |            لطفاً با ما همراه باشيد ... سايت در حال تکميل طراحي و اطلاعات است.

خانه

آرشيو مطالب 


علمي
صنفي
اخبار
مشاهير گيلاني
خواندني‌ها
گفت‌وگو
ادبيات
اجتماعي
مناسبت‌ها
ديدني‌ها
گيلان‌ما
انتخابات نظام پزشكي
پزشك خانواده
اقتصادي
رخ داد هاي داخلي انجمن
به مناسبت دهم خرداد،روز جهاني مبارزه بادخانيات:
smoking.jpg

قرار گرفتن زنان غير سيگاري در معرض دود دخانيات و به ويژه دود سيگار در دوران حاملگي باعث كاهش وزن نوزاد و زايمان زودرس مي‌شود.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از جمعيت مبارزه با استعمال دخانيات ايران ، آژانس حفاظت محيطي كاليفرنيا تخمين مي‌زند كه دود دخانيات در ايالات متحده سالانه مسبب ‪۳۴۰۰‬ مرگ ناشي از سرطان ريه و بين ‪۲۳‬هزار تا ‪۷۰‬هزار مرگ ناشي از بيماري‌هاي قلبي مي‌شود.

در مورد كودكان تخمين زده مي‌شود كه دود دخانيات مسئول سالانه ‪۴۳۰‬مورد سندروم مرگ ناگهاني نوزادان ، تولد ‪۲۴‬هزار و ‪۵۰۰‬نوزاد با وزن كم ، ‪۷۱‬هزار و ‪۹۰۰‬زايمان زودرس ، ‪۲۰۰‬هزار مورد وقوع آسم و ‪۷۹۰‬هزار مورد مراجعه به علت عفونت مجراي گوش مياني باشد.

همچنين داده‌هاي گزارش جهاني دخانيات جوانان نشان مي‌دهد كه مواجهه با دود دخانيات در ميان جوانان رو به گسترش است.

تحقيقاتي كه بر روي كودكان مدرسه‌اي ‪۱۳‬تا ‪ ۱۵‬ساله در بين سالهاي ‪۱۹۹۹‬تا ‪ ۲۰۰۶‬در ‪۱۳۲‬كشور اجرا شد نشان داد كه ‪۴۴‬درصد كودكان در خانه و ‪۵۶‬درصد آنها در مكان‌هاي عمومي در معرض دود دخانيات بوده اند.

مطالعه ديگري در موسسه ملي سلامت مكزيك نشان داد كه ‪۹۱‬درصد كودكان مدرسه اي در اين كشور تا حدي در معرض دود دخانيات بوده اند.

مطالعه‌اي در مورد دانشجويان سال سوم در دانشكده‌هاي بهداشت در ‪۱۰‬كشور حاكي از آن است كه مواجهه با دود دخانيات در خانه از ‪۳۰‬درصد در اوگاندا تا ‪۸۷‬درصد در آلباني و در مكان‌هاي عمومي ، از ‪۵۳‬درصد در اوگاندا تا ‪۹۸‬ درصد در صربستان متغير است.

در حاليكه مواجهه با دود دخانيات در ايالات متحده در مدت چند سال گذشته بطور قابل توجهي كاهش يافته است مطالعه‌اي كه توسط جامعه جراحان ايالات متحده در سال ‪۲۰۰۶‬بر روي كوتينين (محصول فرعي نيكوتين) اجرا شد نشان مي دهد كه بيش از ‪۴۰‬درصد بزرگسالان غير سيگاري و حدود ‪۶۰‬درصد كودكان ‪۳‬تا‪۱۱‬ ساله هنوز در معرض دود دخانيات قرار دارند.

مطالعه‌اي در هفت كشور آمريكاي لاتين نشان داد كه در ‪۹۴‬درصد مكان‌هاي مورد مطالعه شامل بيمارستان‌ها ، مدارس ساختمان‌هاي دولتي دود دخانيات كه توسط سطوح محدود نيكوتين اندازه‌گيري مي‌شد وجود دارد.

مطالعه‌اي ديگر كه سطوح ذرات ريز معلق را در محيطهاي سر پوشيده اندازه گيري و مقايسه مي‌كرد نشان داد كه از ميان ‪۳۲‬كشور مورد مطالعه ، تنها دو كشور ايرلند و نيوزيلند كه داراي سياست‌هاي جامع هواي عاري از دود در سطح ملي بودند، سطوح قابل قبولي از كيفيت هوا در مكان‌هاي سرپوشيده را دارا بودند.

مواجهه گسترده با دود دخانيات داراي پيامدهاي مهمي در سطح جمعيتي است كه مطالعات نشان مي‌دهد مواجهه با دود دخانيات نقش مهمي در ايجاد بيماري‌هاي مزمن تنفسي و ايجاد اختلال قابل توجه در عملكرد ريه‌ها دارد.

مواجهه با دود دخانيات موجب افزايش هزينه‌هاي اقتصادي براي افراد ، نهادها و جامعه است اين هزينه‌ها شامل هزينه‌هاي پزشكي مستقيم و غير مستقيم و هزينه كاهش كارايي افراد مي‌شود.

همچنين محيطهايي كه در آنها سيگار كشيدن مجاز است نياز به هزينه‌هاي بازسازي و نظافت بالاتري دارند و خطر آتش سوزي در آنها بيشتر است.

مطالعه‌اي جديد به وسيله جامعه آمار گيران ايالات متحده تخمين مي‌زند كه مواجهه با دود دخانيات ساليانه منجر به بيش از ‪ ۵‬ميليارد دلار هزينه‌هاي پزشكي مستقيم و بيش از ‪۵‬ميليارد دلار هزينه‌هاي پزشكي غير مستقيم (مانند از كارافتادگي ، كسر حقوق و مزاياي مربوط) در ايالات متحده مي‌شود.

اداره سلامت و امنيت شغلي ايالات متحده تخمين زده است ؟ پاكي هوا ، توليد را تا ‪۳‬درصد افزايش مي‌دهد. در عين حال بانك جهاني مي‌گويد مزيت‌هاي محيط هاي عاري از دود ، بسيار فراتر از هزينه هايش است.

8:40:01 AM  5/29/2008    بخش: مناسبت‌ها      كد انحصاري: 1022

تعداد نظرها تاكنون:0


نام:  

ايميل:  

سايت:  

نظر ارزشمند شما:  

 

 

 

 

 

 

 

مدير سايت   پزشکان عمومي گيلان: دكتر مهرداد ب. محمودي

نشر مطالب مندرج در سايت pezeshkanomoomigilan.ir با ذکر نشاني سايت آزاد است.

visitor: 2539180 version 4.0    Site Designer & dataBase creator: alirezatayari@gmail.com

 

Locations of visitors to this page